Поврзи се со нас

Gostivari

“Luledielli dhe diell për aftësi të kufizuara të padukshme” në Gostivar të shtunën në sheshin e qytetit

Објавено

на

Dita Botërore e Personave me Aftësi të Kufizuara, 3 dhjetori në Gostivar do të shënohet me një ngjarje interesante dhe fisnike. Aktiviteti “Luledelli dhe diell për aftësinë e kufizuar të padukshme” do të zhvillohet në sheshin e qytetit duke filluar nga ora 12:00. Luledielli dhe kremrat e diellit do t’u shpërndahen personave me aftësi të kufizuara dhe prindërve për t’i bërë më të dukshëm ndaj mjedisit, duke i ndihmuar në këtë mënyrë të kenë përparësi dhe mbështetje në kryerjen e përgjegjësive të tyre të përditshme. Mbajtja e shiritit duhet t’i ndihmojë qytetarët dhe institucionet të sensibilizohen dhe t’u japin përparësi, të mos presin në radhë para sporteleve, në dyqan, para bankave etj.

Ngjarja organizohet nga Qendra Burimore për prindër të fëmijëve me nevoja të veçanta në bashkëpunim me komunën dhe shoqatën e gostivarases Biljana Belovinova, When in trouble.

“Rasti është 3 dhjetori, dita e personave me aftësi të kufizuara, por ne pamë që moti nesër nuk do të jetë i mirë për një event në natyrë, ndaj vendosëm ta bëjmë të shtunën. Ideja është t’u jepen personave me aftësi të kufizuara shirita me luledielli dhe kremra dielli, është që të njihen nga institucionet p.sh gjykata, bashkia, banka etj., kur të shkojnë atje t’u jepet përparësi dhe mbështetje për të bërë punë, nëse na pret një turmë. Për shembull, personat e shurdhër nuk vërehen nga larg se janë me aftësi të kufizuara, por kur e mbajnë shiritin do të dihet se duhet t’u jepet përparësi”, tha Margarita Millosheska, nga Qendra Burimore.

Gjithashtu, fëmijët me aftësi të kufizuara në shesh do të japin karafila me mesazhe pozitive për kalimtarët.

“Duke dhuruar karafila, duam që fëmijët të ndiejnë se janë pjesë e shoqërisë, se janë të rëndësishëm në komunitet. Mesazhet që do të dizajnojmë do të kenë përmbajtje pozitive dhe motivuese”, tha Millosheska.

Organizatorët ftojnë personat me aftësi të kufizuara, familjet e tyre dhe qytetarët që të jenë pjesë e aktivitetit të shtunën

Qendra burimore funksionon si shërbim për prindërit e fëmijëve me nevoja të veçanta. Ofron mbështetje psikologjike falas, ndihmë juridike dhe shërbime të tjera që u nevojiten në lidhje me ushtrimin e të drejtave institucionale. Qendra së fundi ka hapur një degë në Gostivar.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 8 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 10 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 11 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 12 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 14 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 17 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 18 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 19 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

„Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

Објавено

на

Светскиот ден на лицата со посебни потреби, 3 декември во Гостивар ќе се одбележи со интересен и благороден настан. На градскиот плоштад со почеток во 12 часот ќе се спроведе активност „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“. На лицата со попречености и на родителите ќе им се делат ленти со сончогледи и сонца, за да бидат повидливи за околината, и на таков начин да им се помогне да добијат приоритет и поддршка при обавување на секојдневни обврски. Носењето на лентата, треба да помогне граѓаните и институциите да се сензибилизираат и да им дадат предност, да не чекаат во редици пред шалтер, во продавница, пред банки итн.

Настанот го организира Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби во соработка со општината и здружението на гостиварката Билјана Беловинова, When in Trouble.

„Поводот е 3 декември, Денот на лицата со посебни потреби, но видовме дека временските прилики утре нема да бидат добри за настан на отворено, па одлучивме да го направиме во сабота. Идејата ни е да даваме на лицата со попреченост траки со сончогледи и сонца, тоа е со цел да бидат препознаени од институциите, на пример суд, општина, банка и слично, кога одат таму да им се даде предност и поддршка да завршат работа, доколку има гужва да не‘ чекаат. На пример, лицата кои се глуви, не се забележуваат оддалеку дека имаат попреченост, но кога ќе ја носат траката, ќе се знае дека треба да им се даде предност“, вели Маргарита Милошеска, од Ресурсниот Центар.

Освен тоа, на плоштадот децата со попречености на минувачите ќе им подаруваат каранфили со позитивни пораки.

„Со подарување на каранфилите сакаме дечињатата да се почувствуваат дека се дел од општеството, дека се важни во заедницата. Пораките што ќе ги осмислиме ќе бидат со позитивна и мотивирачка содржина“, вели Милошеска.

Организаторите упатуваат покана до лицата со посебни потреби, нивните семејства и до граѓаните да бидат дел од настанот во сабота.

Ресурсниот центар функционира како сервисна служба на родителите на деца со посебни потреби. Бесплатно им обезбедува психолошка поддршка, правна помош и други услуги коишто им се потребни во врска со остварувања институционални права. Центарот неодамна отвори своја подружница и во Гостивар.

Популарно изминативе 100 дена