Поврзи се со нас

Гостивар

„Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

Објавено

на

Светскиот ден на лицата со посебни потреби, 3 декември во Гостивар ќе се одбележи со интересен и благороден настан. На градскиот плоштад со почеток во 12 часот ќе се спроведе активност „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“. На лицата со попречености и на родителите ќе им се делат ленти со сончогледи и сонца, за да бидат повидливи за околината, и на таков начин да им се помогне да добијат приоритет и поддршка при обавување на секојдневни обврски. Носењето на лентата, треба да помогне граѓаните и институциите да се сензибилизираат и да им дадат предност, да не чекаат во редици пред шалтер, во продавница, пред банки итн.

Настанот го организира Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби во соработка со општината и здружението на гостиварката Билјана Беловинова, When in Trouble.

„Поводот е 3 декември, Денот на лицата со посебни потреби, но видовме дека временските прилики утре нема да бидат добри за настан на отворено, па одлучивме да го направиме во сабота. Идејата ни е да даваме на лицата со попреченост траки со сончогледи и сонца, тоа е со цел да бидат препознаени од институциите, на пример суд, општина, банка и слично, кога одат таму да им се даде предност и поддршка да завршат работа, доколку има гужва да не‘ чекаат. На пример, лицата кои се глуви, не се забележуваат оддалеку дека имаат попреченост, но кога ќе ја носат траката, ќе се знае дека треба да им се даде предност“, вели Маргарита Милошеска, од Ресурсниот Центар.

Освен тоа, на плоштадот децата со попречености на минувачите ќе им подаруваат каранфили со позитивни пораки.

„Со подарување на каранфилите сакаме дечињатата да се почувствуваат дека се дел од општеството, дека се важни во заедницата. Пораките што ќе ги осмислиме ќе бидат со позитивна и мотивирачка содржина“, вели Милошеска.

Организаторите упатуваат покана до лицата со посебни потреби, нивните семејства и до граѓаните да бидат дел од настанот во сабота.

Ресурсниот центар функционира како сервисна служба на родителите на деца со посебни потреби. Бесплатно им обезбедува психолошка поддршка, правна помош и други услуги коишто им се потребни во врска со остварувања институционални права. Центарот неодамна отвори своја подружница и во Гостивар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

“Luledielli dhe diell për aftësi të kufizuara të padukshme” në Gostivar të shtunën në sheshin e qytetit

Објавено

на

Dita Botërore e Personave me Aftësi të Kufizuara, 3 dhjetori në Gostivar do të shënohet me një ngjarje interesante dhe fisnike. Aktiviteti “Luledelli dhe diell për aftësinë e kufizuar të padukshme” do të zhvillohet në sheshin e qytetit duke filluar nga ora 12:00. Luledielli dhe kremrat e diellit do t’u shpërndahen personave me aftësi të kufizuara dhe prindërve për t’i bërë më të dukshëm ndaj mjedisit, duke i ndihmuar në këtë mënyrë të kenë përparësi dhe mbështetje në kryerjen e përgjegjësive të tyre të përditshme. Mbajtja e shiritit duhet t’i ndihmojë qytetarët dhe institucionet të sensibilizohen dhe t’u japin përparësi, të mos presin në radhë para sporteleve, në dyqan, para bankave etj.

Ngjarja organizohet nga Qendra Burimore për prindër të fëmijëve me nevoja të veçanta në bashkëpunim me komunën dhe shoqatën e gostivarases Biljana Belovinova, When in trouble.

“Rasti është 3 dhjetori, dita e personave me aftësi të kufizuara, por ne pamë që moti nesër nuk do të jetë i mirë për një event në natyrë, ndaj vendosëm ta bëjmë të shtunën. Ideja është t’u jepen personave me aftësi të kufizuara shirita me luledielli dhe kremra dielli, është që të njihen nga institucionet p.sh gjykata, bashkia, banka etj., kur të shkojnë atje t’u jepet përparësi dhe mbështetje për të bërë punë, nëse na pret një turmë. Për shembull, personat e shurdhër nuk vërehen nga larg se janë me aftësi të kufizuara, por kur e mbajnë shiritin do të dihet se duhet t’u jepet përparësi”, tha Margarita Millosheska, nga Qendra Burimore.

Gjithashtu, fëmijët me aftësi të kufizuara në shesh do të japin karafila me mesazhe pozitive për kalimtarët.

“Duke dhuruar karafila, duam që fëmijët të ndiejnë se janë pjesë e shoqërisë, se janë të rëndësishëm në komunitet. Mesazhet që do të dizajnojmë do të kenë përmbajtje pozitive dhe motivuese”, tha Millosheska.

Organizatorët ftojnë personat me aftësi të kufizuara, familjet e tyre dhe qytetarët që të jenë pjesë e aktivitetit të shtunën

Qendra burimore funksionon si shërbim për prindërit e fëmijëve me nevoja të veçanta. Ofron mbështetje psikologjike falas, ndihmë juridike dhe shërbime të tjera që u nevojiten në lidhje me ushtrimin e të drejtave institucionale. Qendra së fundi ka hapur një degë në Gostivar.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена