Поврзи се со нас

Македонија

СОНК не попушта, штрајкот продолжува!

Објавено

на

Советот на СОНК денес одржа седница на која ги анализираше заклучоците кои ги донесе  Владата вчера во врска со штрајкот во училиштата и градинките. Став на СОНК е дека штрајкот ќе продолжи, се‘ додека не се постигне договор и не се потпише спогодба.

„Советот направи темелна анализа на заклучоците, но и на процесот и реализирање на штрајкот. Советот на СОНК констатира дека зкалучоците на Владата не водат кон решевање на несогласувањето меѓу синдикатот и Владата и Министерствата и дека со заклучоците се врши силен притисок врз штрајкувачите, се спори правото на штрајк. Советот исто така, констатира дека одредени министри упорно се обидуваат да ги заплашат штрајкувачите дека ќе им бидат скратени дневниците за деновите на штрајк, што е притисок. Не треба да се заплашауваат штрајкувачите дека ќе им бидат скратени дневниците во штрајк каде се прекршени правата според колективен договор. Понатаму, понудените 10% зголемување на платите по ребаланс на буџетот се бетонираат со заклучокот на Владата и не се остава за дополнителни преговори. СОНК веднаш ќе го прекине штрајкот доколку се почитуваат законите, значи бараме до изминување на 6 месеци од носење на минималната плата, да има изведначување со гранските договори како што е предвидено. Потребно е интензивирање на преговорите со конктруктивни преговори час поскоро да се усогласат ставовите. Штрајкот продолжува додека не постигнеме договор и потпишеме спогодба“, изјави Јаким Неделков, претседател на СОНК на прес конференција попладнево.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена