Поврзи се со нас

Гостивар

Совети за граѓаните во Гостивар како да се заштитат од тешки кражби

Објавено

на

Вчера на гостиварското, а неколку дена пред тоа и на тетовското подрачје започна практичната имплементација на проектот „Превенција од тешки кражби“, со кој вкупно се планира да бидат опфатени шеесетина советодавни групи на граѓани.

Во рамки  на овој проект кој e предвидено да трае до крајот на идниот месец, а чиј носител е Отсекот за превенција, полициските службеници на СВР Тетово непосредно ги запознаваат  граѓаните – претставници на овие советодавни групи, како најефикасно да се заштитат од кражби во летниот период.

„Притоа посебно им се советува кога отсуствуваат подолго време од нивните домови, поради летувања, свадбени или други свечености, задолжително да ги заклучуваат вратите, да не оставаат подотворени прозорци и да не објавуваат на социјалните мрежи дека не се дома туку дека се наоѓаат во некој од туристичките центри во земјата или странство.“, соопшти портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Граѓаните, исто така, на овие средби се информираат и за начинот на пријавување на кражбите и како да постапат доколку е  извршена кражба во нивните домови или деловни објекти. Полициските службеници им укажуваат преку практични и едукативни искуства за тоа како да се воспостави поквалитетна заштита од криминалните дејствија од областа на имотните деликти – кражби, дрски кражби и слично.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена