Поврзи се со нас

Гостивар

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

Објавено

на

Денеска (3 март) во централното подрачје на Гостивар се реализираа повеќе превентивно-едукативни активности за поголема безбедност на возачите и на сопатниците во возилата. На возачите им беа поделени летоци, маици и освежувачи за возила со совети и пораки – секогаш и секаде да користат сигурносни појаси, без разлика дали се движат по градските улици или на автопат, на кратки или на подолги релации.

„Полициските службеници на СВР Тетово-Отсек за превенција и од гостиварското Одделение за безбедност на патниот сообраќај Гостивар споделија со возачите и бројни практични информации и искуства за тоа колку е значајно користењето на сигурносните појаси, особено во ризични ситуации или при евентуални сообраќајни несреќи на патиштата, а поблиску ги запознаа и со законските импликации ако појасите не се користат. Возачите, исто така, добија и практични совети за неопходноста од употребата на ваквите појаси и од оние кои се на задните седишта во возилата.“, извести полицијата.

Aктивностите се поддржани од МВР, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и Факултетот за безбедност Скопје.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена