Поврзи се со нас

Гостивар

Советот го изгласа буџетот на Општина Гостивар за 2022-ра година

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната седница го усвои буџетот на локалната самоуправа за 2022-ра година. Со одредени предлози и измени, конечната проекција на буџетот е 1 милијарда 170 милиони денари.

Образложение за средствата предвидени во ставките пред советниците даде Садри Елези од општинскиот Сектор за финансии.

„Ова е реален, економичен и развоен буџет. Имаме критериуми за планирање, односно од последните три години реализација, плус 30%, и над тоа не смееме еден денар да поминеме. Средствата се планирани во приходи и расходи и по колони: основен буџет, буџет за самофинансирање, донации, дотации и кредити. Во основниот буџет имаме 375 милиони денари, тука ќе се реализираат програми и потпрограми, самофинансирање имаме кај градинките и училиштата кои имаат свои сметки, кај дотациите средствата доаѓаат од централниот буџет, кај донациите имаме информации за некои проекти кои ќе се реализираат и од општината и од донации и кај кредитите имаме еден долгорочен кредит за канализација, која веќе се гради, над 2 милиони евра, од која сума 20% ќе се опфатат во 2022-ра. Се знае, буџетот се полни од даноци, такси и други давачки од граѓаните и фирмите, тоа се изворите на самофинансирање на општината: од персонален данок, данок на имот, комунални такси, неданочни и капитални приходи и трансфери. Овие средства ќе се трошат по програми и потпрограми.“, рече Елези.

Градоначалникот Арбен Таравари кажа дека освен од дотации од централно ниво, за училиштата и градинките ќе се издвојат пари и од финансиите на општината, а ќе се намалат трошоците во ставката за градоначалник.

„И претходно многу пари како општина сме издвојувале за градинките и училиштата и тие не случајно изгледаат поинаку од оние во други градови. Значи надвор од дотациите. Капитални инвестиции во градинките и училиштата од сопсвени средста следната година ќе имаме околу 400.000 евра. Исто така до сега, сме го преполовиле трошокот кај градоначалникот, а така ќе продолжиме и понатаму“, рече Таравари.

Предлозите за измените кои без вметнати и изгласани ги даде советникот од ВМРО ДПМНЕ, Гоце Димовски, кој е претседател на Комисијата за финансии. Тие се однесуваа на покачување на средствата во Програмата за спорт од 3 на 4 милиони денари, за програмата за животна средина од 1 на 3 милиони денари и во делот за проект кој оди преку Светска Банка дополнителни 24 милиони денари.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 2 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 6 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 18 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 21 час

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена