fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Спортски игри во гостиварското училиште „Гоце Делчев“

Објавено

на

Второодделенците од ООУ „Гоце Делчев“ во Гостивар учествуваа во спортски игри под мотото ,,Избери го вистинскиот спорт”.

Проектот, што го спроведува Сојузот на спортски федерации на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и Факултетот за физичко образование, има за цел децата од одделенска настава да се мотивираат и преку забава да се едуцираат за различните спортови со кои потенцијално може да се занимаваат. Преку активноста се подигнуваат свеста и самодовербата кај учениците и се создаваат здрави навики и начин на живеење, велат организаторите.

Спортските игри ги водеа советник по физичко образование од Бирото за развој на образованието, професори и студенти од Факултетот за физичка култура, како и наставници по физичко образование и одделенска настава.
По завршување и презентација на спортските содржини, училиштето доби донација на спортски реквизити за потребите на наставниците од одделенска настава при одржување на часовите по физичко образование.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!