Na ndiqni në:

Maqedoni

Shanset janë të mëdha delta të bëhet soj dominant në vendin tonë, thotë dr. Kungullovski

Botuar

  • македонски јазик

Edhe dy raste të reja pozitive të sojit delta të SARS-COV-2 janë regjistruar në Zhan Mitrev Klinik, njoftoi doktori Goran Kungullovski në Fejsbuk. Prej ministrisë së shëndetësisë ende nuk ka vërtetim për rastet e reja, kurse ministri Venko Filipçe paraprakisht njoftoi se ka katër rast të konfirmuara të sojit delta.

  • Janë të konfirmuara gjashtë raste (katër në Shëndetin publik dhe dy në Zhan Mitrev Klinik) pozitive të variantit delta të SARS-CoV-2. Një numër i madh i studimeve deri tash tregojnë se ky soj i SARS-CoV-2 transmetohet më shpejt nga soji alfa (së paku 50 përqind më shpejt nga soji D614G i cili transmetohej për 20-30 përqind më shpejt nga soji burimor i Wuhan-it, shkruan Kungullovski në FB.

Sipas tij, ka shanse të mëdha delta të bëhet soj dominant në botë, Europë, po edhe në vendin tonë në disa muajt e ardhshëm.

  • Do të jenë muaj të rëndë, veçanërisht për të pa vaksinuarit dhe ato që nuk kanë qenë të infektuar… Vaksinat ende e fitojnë betejën edhe me sojet e reja. Një numri të madh të tyre u zvogëlohet efikasiteti, por e njëjta është e mjaftueshme që të neutralizohet dhe të shtypet pandemia. Vaksinimi është vegla jonë më e fortë në betejën. Virusi evoluon me atë që ndahet me nikoqirin e tij. Që të ndalojë të evoluon dhe të rritet në forma të reja (për të cilat vaksinat e tanishme ndoshta nuk do të munden të ndihmojnë), duhet të ndalojë të ndahet – kurse për të ndaluar ndarja duhet të ndalojë së kërcyeri nga një nikoqir (njeri) në tjetrin. Që të ndalojë, duhet të ngushtohet zinxhiri i transmetimit. Ajo bëhet me vaksinimin dhe ndjekjen e masave restriktive (të gjithëve na ka ardhur përmbi kokë nga ato por e kemi patjetër)., shkroi Kungullovski.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20214 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Maqedoni1 javë më parë

Filipçe: Prej nesër do të kërkohet pëlqimi nga prindërit për skriningun, apeloj që të pranojnë

Gostivari1 javë më parë

I arrestuar një gostivaras i cili i ka sulmuar bashkëshorten dhe vajzën

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!