Na ndiqni në:

Gostivari

Komisioni për Mbrojtjen nga Diskriminimi ka hapur procedurë për rastin me Ëmblën

Botuar

  • македонски јазик

Komisioni për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi ka njoftuar se ka hapur procedurë sipas detyrës zyrtare për ndarjen e nxënëses së klasës së katërt Ëmbla nga Gostivari.

“Gjysëmvjetorin e dytë nuk e ka filluar në repartin e saj në shkollën fillore “Bashkim-Vëllazërim” për shkak të bojkotit të prindërve të nxënësve të klasës, sepse ka sindromën Down. Procedura ka nisur sipas detyrës zyrtare, pasi në rrjetet sociale u përhap informacioni se Ëmbla 11-vjeçare ka mbetur e vetme në bankat e shkollës, sepse nxënësit e tjerë kanë bojkotuar mësimin, pasi prindërit e tyre kanë dërguar një peticion ku thuhet se vendimi është fëmijët e tyre të mos shkojnë në shkollë”, njofton KSZD.

Komisioni njoftoi se do të inspektojë shkollën të hënën dhe se tashmë janë bërë kontakte me kryetarin Taravari dhe drejtorin e shkollës.

Publiku do të informohet me kohë dhe në mënyrë transparente për rezultatin e procedurës, thuhet në deklaratë.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена