Na ndiqni në:

Maqedoni

Muzikantët dalin në protestë: Të lejohet muzikë live edhe nëpër kafeteri

Botuar

  • македонски јазик

Të revoltuar që autoritetet lejuan muzikë live vetëm në dasma, e jo edhe në ahengje të thjeshta dhe ngjarje të vogla, muzikantët do të protestojnë. Nga Shoqata për avancimin e të drejtave të muzikantëve “Muzika tash” se protesta do të mbahet të premten në Shkup.

„Edhe përskaj gjithë mundimeve tona, nuk arritëm t’a kuptojmë logjikën e shpalljes së fundit zyrtare pas vendimit të qeverisë për lehtësimin e masave. Pse dasmat dhe muzikantët të cilët interpretojnë nëpër dasma do të ishin më të privilegjuar tash për dallim nga të tjerët? Ku janë protokollet për ngjarjet e vogla (kafeteritë, restoranteve, klubeve të natës, baret, kafenetë, dhe objektet tjera hotelierike) të cilat ua dorëzuam verën e kaluar? Deri kur do të zgjasë ky diskrimini, sepse për këtë bëhet fjalë, për diskriminim? Me këtë vendim të fundit nga komisioni i sëmundjeve ngjitëse këto masa gjysmake do të shkaktojnë hapa në punën e përditshmërisë së re dhe pashmangshëm do të rezultojë me organizim të përditshëm të rrejshëm të dasmave dhe ahengjeve në të gjitha objektet hotelierike. Prandaj këtë herë drejtohemi deri te qeveria, e cila i votoi propozim masat të parashtruara nga Komisioni për sëmundje ngjitëse dhe apelojmë dhe kërkojmë, në mënyrë konçize dhe qartë të anulohet masa e Gazetës zyrtare ne. 240 nga 05.10.2020- Bashkëngjitje numër 7 dhe 8, numër 13 dhe 15 pa diskriminim të çfarëdo qoftë segmenti nga kolegjiumi jonë dhe përfundimisht pas 15 muaj të mundet të fillojmë me punë të gjithë, në plotëkuptimin e fjalës të gjithë muzikantët. Nëqoftëse lutjet dhe kërkesat tona nuk do të dëgjohen, këtë të premte 04.06.2021 paralajmërojmë protestë”,  thuhet në lajmërimin e Shoqatës.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!