Na ndiqni në:

Gostivari

Të shtënat nëpër dasma nuk anashkalohen as këtë sezonë, policia lajmëron për kontrollë dhe dënime

Botuar

  • македонски јазик

Nga gjysma e dytë e këtij muaji në rajonin më të gjërë të Pollogut në fuqi të plotë është organizimi i solemniteteve të dasmave dhe solemniteteve tjera. Duke marrë parasysh se në këto ahengje shpesh përdoren armë Sektori i punëve të brendshme Tetovë edhe njëherë apelon deri te qytetarët të përmbahen nga të shtënat me armë dhe nga organizimi i paautorizuar i fishekzjarreve.

Policia rikujton se të shtënat janë në kundërshtim me Ligjin për kundërvajtje kundër rendit dhe qetësisë publike, kurse gjoba për këtë lloj të kundërvajtjes lëviz prej 200 deri 500 euro (neni 31). Në varësi nga pasojat, të shtënat mund të paraqesin vepër penale “shkaktim të rrezikut të përgjithshëm”, për të cilën është e paraparë edhe dënim me burg nga një deri në pesë vjet (neni 288 nga Kodi penal).

Qytetarëve, gjithashtu, ju thuhet se fishekzjarret e dasmave duhet detyrimisht të paraqiten në stacionet policore ose repartet e rajonit në të cilin organizohen, në varësi nga kategoria e tyre, kurse organizatorët t’i ndërmarrin në kohë masat e rekomanduara preventive për jetën dhe pronën të të pranishmëve në solemnitetin. Nga Sektori i punëve të brendshme Tetovë theksojnë se në mënyrë efikase do të veprojnë dhe do t’i sanksionojnë të gjitha shkeljet e rregullores ligjore, kurse kundër të involvuarve do të pasojë parashtesë adekuate ligjore e parashikuar me ligjin.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Анкета:

Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

Advertisement
Advertisement
Gostivari2 javë më parë

Tre raste të reja të konfirmuara të korona virusit në Gostivar, në shtet 344

Zgjedhjet Lokale 20211 javë më parë

Bejta: Për vetëm 100 ditë Gostivari do të jetë komunë e pastër, ja 24 projektet e para

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20216 ditë më parë

Tubim përmbyllës i BDI-së: Do t’a kthejmë Gostivarin në rrugën e duhur

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Taravari në tubimin në Çajlë: Gjithkund jemi të mirëseardhur pasi kemi qëllime dhe nijet të pastër

Zgjedhjet Lokale 20212 javë më parë

Bejta: Do ti heqim kazinot nga qendra, Gostivari do të jetë qytet i familjeve të lumtura

Zgjedhjet Lokale 20215 ditë më parë

Në Gostivar për votim janë paraqitur 146 të sëmurë dhe të pafuqishëm, votues në karantinë nuk ka

Gostivari2 javë më parë

E lënduar një e mitur në fatkeqësi në Gostivar

Gostivari1 javë më parë

Shoferët t’ju japin përparësi këmbësorëve në kalimet e shënuara, apel nga policia e Gostivarit

Zgjedhjet Lokale 20217 ditë më parë

Tubim qendror i ASH/A: Gostivari u bë model i suksesit, kërkojmë besim që të vazhdojmë me punë efikases

Zgjedhjet Lokale 20213 ditë më parë

KSHZ: Taravari 15.724 vota, Bejta 13.190

Çfarë, ku, si?2 javë më parë

Çmime fantastike vetëm për Ju! – Fletushkë e re Ultra në Marketet Ultra

Gostivari5 ditë më parë

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Отворени работни места во Полог:

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!