fbpx
Na ndiqni në:

Lajme

Dëmi në infrastrukturën e Ukrainës deri më tani është 63 miliardë dollarë

Botuar

  • македонски јазик

Dëmi në infrastrukturën e Ukrainës të shkaktuar nga sulmet ruse vlerësohet në pothuajse 63 miliardë dollarë deri më tani, raportoi Anatolia.

Rusia nisi një sulm ndaj Ukrainës më 24 shkurt dhe ekspertët e Shkollës Ekonomike të Kievit thanë në një analizë se infrastruktura e Ukrainës kishte pësuar 62.88 miliardë dollarë dëme.

Dëmi i shkaktuar në shtatë ditët e fundit vlerësohet në 3.5 miliardë dollarë.

Ekspertët thonë në analizën e tyre se sulmet ruse deri më tani kanë dëmtuar më shumë se 8,000 rrugë, 260 ura, 4,431 ndërtesa banimi, 92 fabrika apo ndërmarrje, 378 institucione arsimore, 138 objekte shëndetësore, dy porte, tetë aeroporte civile dhe 10 ushtarake, gjithashtu. si tetë termocentrale. , duke përfshirë një bërthamor.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена