fbpx
Na ndiqni në:

Gostivari

Në Gostivar do të vendoset pllakë përkujtimore për të vrarët në aksidentin e 13 Shkurtit

Botuar

  • македонски јазик

Në Gostivar do të ngrihet memorial në nder dhe përkujtim të viktimave të aksidentit tragjik me autobusin e Durmo Tours, i cili ndodhi tre vjet më parë. Iniciativa është iniciuar nga vetëqeverisja lokale e Gostivarit dhe do të realizohet në koordinim me Këshillin e Komunës dhe familjet e viktimave.

“E shënojmë datën në qendër të Gostivarit për të kujtuar këtë ditë tragjike, me një mesazh që të mos përsëritet më. Sonte dua të njoftoj një iniciativë për të ngritur një pllakë përkujtimore me emrat e të vrarëve në tragjedi. Ai monument do të jetë ose në parkun e vogël në qendër të qytetit, ose në parkun e madh, ose në një vend tjetër të rëndësishëm dhe të dukshëm për të na kujtuar ngjarjen. Ne do ta zhvillojmë iniciativën me këshilltarët në Këshillin e Komunës së Gostivarit dhe me familjet për të përcaktuar se cili do të jetë lokacioni më i përshtatshëm”, tha kryetari Arben Taravari sonte në ngjarjen përkujtimore në kujtim të viktimave, të mbajtur në parkun e vogël në qendër të Gostivarit.

Në tubim, nga shatërvani u lëshuan në qiell 16 prozhektorë me ngjyra, që simbolizonin 16 jetët e humbura njerëzore.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена