Поврзи се со нас

Гостивар

Средношколците во Гостивар го одбележаа Денот на Свети Климент

Во пресрет на 8-ми Декември, празникот посветен на Свети Климент Охридски, во Гостивар се одржаа неколку свечености, во организација на средните училишта.

Манифестацијата во холот на гостиварското техничко училиште беше исполнета со културно-уметничка програма, рецитал и песни посветени на ликот и делото на Свети Климент.

Свои пригодни обраќања имаа директорот на училиштето Ибраим Асани и заменик директорот Мирослав Јованоски. Настанот го организираа професорките по македонски јазик: Анѓелина Нофитоска, Гордана Страшевска, Ана Савеска и Верица Ефтоска Илиоска.

Гимназијалците пак, свеченоста по повод 8-ми Декември ја одржаа во Центарот за млади и заедницата. Во програмата беа вметнати рецитаторски и музички точки, како и квиз на знаење.

Манифестацијата во чест на најпознатиот ученик на браќата Кирил и Методиј, Свети Климент, гимназијата ја заокружи со доделување на благодарници на средношколци и професори.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!