fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Старт на учебната година во Гостивар: Струја има, согласности за вработувања нема

Објавено

на

Првото училишно ѕвонче заѕвони во сите основни и средни училишта на подрачјето на општина Гостивар. Околу 6.600 основци и 3.040 средношколци седнаа во училишните клупи.

Дел од проблемите на кои изминатите денови се пожалија директори на неколку училишта во Гостивар, се надминати, но училишните управи повторија дека новата учебна година не стартуваше безгрижно. Училиштата добија електрична енергија, а останаа без согласностите за вработување на кадарот кој е ангажиран со договор. Две училишта, гимназијата и ОУ„Исмаил Ќемали“ влегуваат во учебната 2018-2019-та со блокирани жиро сметки поради долгови кон фирми.

Според локалната власт, учебната година почнала без пречки.  Од општината информираа дека до управите испратиле писмени дописи со препораки за постапување по ангажираните на определено време.

Оваа година во гостиварските училишта запишани се вкупно 613 првачиња на трите наставни јазици: македонски, албански и турски. За првпат пак, во средношколските клупи седнуваат 677 ученици.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!