fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Студенилото на екстремитетите како симптом

Објавено

на

Студени прсти на рацете и нозете се честа и сосема нормална појава кај жените, но сепак, никако не би требало да се игнорираат бидејќи може да претставуваат симптоми за некои многу посериозни болести и тоа:

Анемија

Покрај ладни раце и стопала, најчести знаци на анемија се замор и главоболки. Ако имате 2 од овие 3 знаци, проверете го железото во крвта. Недостатокот на кислород е главната причина за овој студ.

Дијабетес

Чувството на студ и трпнење на рацете и стопалата се едни од првите знаци на дијабетес.

Шеќерна болест или дијабетес (латdiabetes mellitus грч. διαβήτης) е хронично системско пореметување на метаболизмот, кое се карактеризира со хипергликемија, т.е. трајно зголемување на нивото на глукоза во крвта. Генерално е условен од наследни фактори, а настанува како последица на намалено излачување или намалено биолошко дејство на хормонот инсулин, односно во комбинација на овие два фактори. Тој недостаток ја попречува размената на јаглени хидратимасти и белковини во организмот (што се манифестира со карактеристични тегоби), а по подолго време влијае и на структурата и функцијата на крвните садови, нервите и другите витални органи и органски системи.

Дијабетесот има огромно влијание врз крвотокот и нервниот систем, па не би било лошо да си го проверите здравјето.

Проблеми со тироидната жлезда

Намалената функција на тироидата (штитната жлезда) може да го успори метаболизмот, а како последица на тоа да се јави и ова студенило во екстремитетите.

Во штитната жлезда се синтетизираат два основни хормонитироксин и тријодтиронин. За нивната синтеза се потребни големи количества на јод .

Кај возрасни луѓе, поради намаленото лачење на тироидните хормони, доаѓа до намалување на метаболизмот, намалување на телесната температура, груба и отечена кожа, забавени реакции, незаинтересираност итн.

Заморот, летаргичноста, поспаноста и успорениот говор, се уште некои од симптомите што ја следат оваа состојба.

Стрес

Стресот е најчеста причина за ова студенило. Стресот го зголемува излачувањето на адреналин што доведува до стегање на крвните садови. Со тоа се намалува и  циркулацијата.

Прва помош против студенилото на екстремитетите

Во вакви случаи добро би било да ги опуштите екстремитетите и нежно да ги протресете. За да го решите трајно овој проблем, би требало здраво да се храните и да бидете физички активни. Каква било физичка активност ќе биде од корист.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!