Поврзи се со нас

Гостивар

Студенти по право на гости во Апелациониот суд Гостивар

Објавено

на

Студенти по правни науки денеска беа гости на Апелациониот суд во Гостивар и имаа можност одблиску да се запознаат со работата и функционирањето на оваа институција. Посетата на младите правници во Апелација се организираше во рамки на одбележувањето на Европскиот ден на граѓанската правда, 25 октомври. Претседателот на судот Беким Мехмеди ги информираше за формирањето на судот, организацијата и надлежностите, и одговараше на нивните прашања.

„По повод Европскиот ден на граѓанска правда вообичаено организираме Отворен ден. Тоа е со цел да се даде можност на јавноста да ги увиди начинот, принципот на работа и општите состојби во смисла кои се капацитетите, техничките услови, човечките ресурси и слично.“, рече Мехмеди.

Апелациониот суд во Гостивар е надлежен да постапува по жалби на донесени одлуки од првостепените судови во Гостивар, Тетово, Дебар и Кичево. Она што низ годините се провлекува како еден од главните проблеми на Апелација е недостаток на судии. Според систематизацијата предвидени се вкупно 16 судии, заедно со претседателот, но актуелно Апелација има 11.

„Во нашиот суд има недостаток на судии, систематизацијата предвидува 16, а ние моментално функционираме со 11. Со тоа што сме минус пет судии, малку е отежната функционалноста, што се рефлектира во однос на ажурноста. Сепак, со крајни напори може да се пофалиме со начинот на кој функционираме, иако оваа година е малку пооптоварена, причината е пандемијата. Ако претходната година имаше стагнирање во однос на обем и квантитет на работа, сега сме понапрегнати и бројките и динамиката се позбиени“, рече претседателот.

Освен во Апелација, Европскиот ден на граѓанската правда се одбележа и во Основниот суд Гостивар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 2 часа

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 3 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 4 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 5 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 5 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 7 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 8 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена