Поврзи се со нас

Вести

Студија – „Ќе се случат деструктивни циклони во области каде што досега не постоеле…“, ова се загрозените делови на светот

Објавено

на

Климатските промени ќе ја прошират областа на тропските циклони, изложувајќи милиони луѓе на разорната моќ на овие бури, тврди новата студија објавена во списанието Nature Geoscience.

Во моментов, овие циклони или урагани се случуваат најмногу во тропските предели северно и јужно од екваторот. Но, научниците велат дека зголемените температури ќе овозможат овие временски катастрофи да се формираат на географски широчини што се протегаат многу подалеку од тропските предели. Конкретно, би можеле да бидат погодени градови како Њујорк, Пекинг, Бостон и Токио.

Научниците кои беа дел од истражувањето велат дека нивните резултати покажуваат дека до крајот на векот веројатно ќе се појават циклони на поширока област отколку што беше случај во последните три милиони години.

Кога суптропската бура Алфа стигна до Португалија во септември 2020 година, релативно малата штета што ја предизвика не привлече внимание. Но, за научниците тоа беше значаен настан.

– Ова досега не сме го виделе. Тоа беше традиционална бура која се случува на овие простори, но како што ослабна, се создадоа соодветни услови за појава на тропски циклон, а тоа се уште не се случило во Португалија, изјави др. Џошуа Студхолм, физичар на Универзитетот Јеил.

Студхолм е водечки автор на оваа нова студија која предвидува дека потопла клима ќе овозможи формирање на повеќе такви бури во географските широчини каде што живее мнозинството од светското население и каде што се одвива најголемиот дел од економската активност.

Проблемот со порастот на температурите

Тој објасни дека како што светот станува потопол, температурната разлика помеѓу екваторот и поларните региони се намалува, што ќе влијае на протокот на воздух.

Во нормални околности, овие „воздушни реки“ на големи надморски височини служат како еден вид ураганска ограда, држејќи ги поблиску до екваторот.

– Како што се загрева климата, овој тип на проток на воздух што се јавува на средна географска ширина ќе ослабне, а во поекстремни случаи дури и ќе се одвои, што ќе овозможи формирање на циклони надвор од тропските предели.

Прашањето за влијанието на климатските промени предизвикани од човекот врз појавата на урагани до неодамна предизвикуваше многу контроверзии, но неодамнешните истражувања покажуваат дека врската станува се појасна.

Минатиот август, Меѓународниот панел за климатски промени го објави првиот дел од својот извештај, кој има шест проценки и се занимава со потоплите клими.

Кога станува збор за ураганите и тропските циклони, авторите велат дека е безбедно да се каже дека човечкото влијание врз нив е значително зголемено.

– Скалата на интензивните тропски циклони, просечната брзина на ветерот на тропските циклони и максималната брзина на ветерот на најинтензивните тропски циклони ќе се зголемат на глобално ниво со растот на глобалното затоплување, велат од IPCC.

Новата студија објавена во средата користи поразновидни докази за да тврди дека тропските циклони најверојатно ќе се појават на поширока област во иднина отколку што се мислеше.

– Јасно ги поврзавме процесите кои се случуваат во самата бура и промените во атмосферата на планетарно ниво, вели др. Студхолм.

Опасност за светот

Веројатното проширување на овие бури претставува значителна закана за светот, особено кога се земаат предвид другите влијанија на затоплувањето.

– Невремето на подрачјето на средни географски широчини може да доживее значителни промени, како што е количината на дожд, рече др. Ган Џанг, поранешен вработен на Универзитетот Принстон кој не бил вклучен во ова истражување.

Авторите на студијата предупредуваат дека ваквиот тек на настаните и ширењето на тропските циклони во други области не се неповратни и дека драматичното намалување на емисиите на јаглерод во следната деценија може да ја промени ситуацијата.

– Разликата во сценаријата во кои емисиите ќе бидат помалку или повеќе драматични. Тоа може да биде многу важно кога се во прашање ураганите, пишува Би-Би-Си.

Во резолуцијата усвоена оваа година, европратениците рекоа дека се сè поранливи на растечкото влијание на климатските промени и интензивирањето на природните катастрофи. Тие веруваат дека ЕУ треба да го олесни и забрза користењето на помошта од Фондот за солидарност на ЕУ (ФСЕУ) за регионите погодени од катастрофи.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 43 минути

Жена нападната од куче скитник во Врапчиште

Спортпред 3 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 4 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 6 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 18 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 20 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена