fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Субвенциите за велосипеди Општина Гостивар ќе ги исплаќа од наредната недела

Објавено

на

Околу 200 граѓани поднеле барање во Општина Гостивар за субвенции за велосипеди. Мерката е дел од општинската Програма за заштита на животната средина и природа за 2020-та година, со цел да се стимулира користење на алтернативни начини на превоз.

Општината на граѓаните ќе им надомести дел од трошоците за купување на велосипед и тоа во висина од 50% од вредноста, но максимум до 5.000 денари.

Деновиве комисија ги проверува документите во барањата, а исплатата за сите кои ги исполнуваат условите ќе почне следната недела.

„Пристигнаа околу 200 пријави и тие моментално се обработуваат. До крајот на неделава би требало да се изврши проверка на сите пријави и веќе од следната недела да започне исплатата на субвенциите на оние граѓани за кои комисијата утврдила дека ги исполнуваат усовите“, информираше Валбон Лимани, шеф на кабинет на градоначалникот на Гостивар

Освен за велосипеди, Општина Гостивар ќе субвенционира и набавка на инвертер клими. Право да добијат надоместување на дел од трошокот за инвертер, ќе имаат граѓани кои своите печки на дрва за огрев, ќе ги заменат со вакви грејни тела, кои се сметаат за енергетски поефикасни и еколошки прифатливи за околината.

Начинот на пријавување ќе биде ист, преку јавен оглас, кој ќе биде отворен есенва.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!