Поврзи се со нас

Спорт

Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

Објавено

на

  Поразлични од сите досегашни поради пандемијата на коронавирус, денеска во јапонската престолнина Токио свечено беа отворени 32. по ред летни Олимписки игри, на кои под официјалното мото „Побрзо, повисоко, посилно – Заедно“ ќе настапат и осум македонски олимпијци

  Свеченоста почна со огномет на Олимпискиот стадион и продолжи со оддавање почит на жртвите од пандемијата на Ковид-19, поради што Игрите беа одложени за една годинакако и за жртвите на терористичкиот напад за време на Олимпијадата во Минхен во 1972 година.

  Игрите за отворени ги прогласи јапонскиот цар Нурихито, повторувајќи ја со тоа улогата на својот дедо Хирохито од церемонијата на отворањето на Олимпијадата во 1964 година, која, исто така, се одржа во Токио.

  Олимпиското знаме на јапонските домаќини им го предаде претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах, кој во обраќањето изрази „неизмерна благодарност и почит до јапонските организатори и јапонскиот народ“.

  – Денеска е момент на надеж. Сè е многу поразлично од тоа што воопшто можевме и да го замислиме, но олимписките тимови од 205 држави, како и олимпискиот тим составен од бегалци се тука заедно под ист покрив, испраќајќи порака на солидарност, мир и издржливост. Тоа ни дава надеж за продолжување на оваа авантура заедно, истакна Бах во говорот на церемонијата на отворањето на Игрите.

  Свеченото отворање на Игрите од трибините на стадионот во Токио го проследија само околу 1.000 официјални лица, кои единствени ја имаа привилегијата да ги поздрават над 11.300 спортисти од 206 олимписки делегации, вклучувајќи ја и осумчлената македонска експедиција, која продефилира на Олимпискиот стадион предводена од знаменосецот Дејан Георгиевски.

  Македонката олимписка делегација ќе настапат во седум различни дисциплини (Арбреша Реџепи, џудо, Миа Блажевска Еминова, Филип Деркоски, пливање, Борјан Бранковски, стрелаштво, Пулксенија Јовановска, карате, Јован Стојоски, атлетика, Могамедгаџи Нуров, борење).

  Олимписките игри во Токио ќе бидат затворени на 8 август.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19

  Здравје и убавинапред 4 часа

  Чај од лешник – истакнат во народната медицина, еве за што помага

  Македонијапред 6 часа

  Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

  Гостиварпред 6 часа

  19 казни за брзи возачи на подрачјето на Гостивар

  Занимливостипред 19 часа

  Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

  Гостиварпред 20 часа

  „Гостивар, семеен град“- работилница на Форумот на жени на ДУИ

  Гостиварпред 20 часа

  Во возило што го управувал гостиварец пронајдени мигранти од Сомалија, Сирија и Пакистан

  Гостиварпред 21 час

  Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

  Гостиварпред 21 час

  Ковид извештај:17 починати во последно деноноќие, пријавени и 3 смртни случаи од претходно

  Гостиварпред 23 часа

  Младински форум на ДУИ во Гостивар постави фотографии со кучиња во малиот парк

  Македонијапред 1 ден

  78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со ковид се невакцинирани-анализа на МЗ

  Гостиварпред 1 ден

  Делегација на Сојузот на турски општини во посета на Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Апсења во Гостивар, 4 млади завршиле во станица

  Македонијапред 2 недели

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Во Маврово Ростуше поднесени 2 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварец ја нападнал сопругата додека биле на гости кај роднини

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишен од слобода угостител во чиј локал имало гости без сертификат за вакцина

  Локални избори 2021пред 2 недели

  СДСМ и ВМРО ДПМНЕ без кандидати за градоначалник во Гостивар, Матески и Димовски носители на листите

  Гостиварпред 2 недели

  Дискусија во Гостивар: Пандемијата ги погоди угостителите, занаетчиите, бизнисите…

  Гостиварпред 2 недели

  Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварско-Две лица приведени за кражба, физички напад поради недоразбирање во сообраќај

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварец се нафрлил врз сопругата, во нападот учествувале и неговите сестри и мајка

  Гостиварпред 1 недела

  Физички напад во казино во Гостивар, приведени 2 лица

  Спортпред 4 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!