Поврзи се со нас

Вести

Светскиот ден на здравјето 7-ми Април годинава посветен на медицинските сестри и акушерките

Светскиот ден на здравјето секоја година се одбележува ширум светот  на 7-ми Април. Овој датум е одбран по одлука на Светската здравствена организација (СЗО) на првата собраниска средба која се оджала во 1948 година во Женева.
СЗО го слави овој ден како свој роденден и го смета за добра прилика да го привлече вниманието на светската јавност за најважните проблеми поврзани со здравјето на луѓето на глобално ниво.
Оваа година акцентот е ставен на медицинските сестри и акушерките.
„Од круцијална важност е да му покажеме на светот кои се медицинските сестри и што прават. Да се осигураме дека владите инвестираат во овој витален ресурс. Ја истакнуваме виталната улога на медицинските сестри и акушерките во постигнувањето на здравјето на сите. Медицинските сестри и акушерките треба да работат во овозможување работна средина што им обезбедува: опрема и ресурси, безбедност од нанесување повреди, фер плата за нивната работа, шанси за професионален развој“, изјавува СЗО.

 

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!