Поврзи се со нас

Гостивар

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Објавено

на

Во средното техничко училиште во Гостивар во пресрет на уписите на деветтоодделенците се одржуваат Отворени денови, на кои се презентираат смеровите и условите во оваа образовна установа.

Полуматурантите од гостиварските основни училишта имаат можност да се запознаат со наставните профили кои ги нуди техничкото училиште, со какви кабинети располага, каква е инфраструктурата, како се одвива практичниот дел од наставата итн.

„Чест ни е да бидеме дел од вашиот живот, од патот кој треба да го поминете во иднина. Имате шанса само со една одлука да го трасирате вашиот живот во добра насока, а тоа е стручно училиште. Ако одберете да се образувате во ОСТУ Гостивар пред се‘ ќе имате основа, темел, за понатамошно студирање на некој од техничките факултети. Предноста на нашето училиште е дека теоријата ја поврзуваме со праксата, ги следиме трендовите и имаме опремени кабинети и средства за работа.“, рече пред полуматурантите, професорката по машинство, Христина Стрезовска.

Во средното техничко училиште следната учебна година има место за 502 ученици на трите наставни јазици: македонски, албански и турски. Функционираат повеќе смерови и има повеќе образовни профили: машинска, електро-техничка, градежно-геодетски, компјутерска техника и автоматика, индустриска мехатроника.

Првото пријавување за уписите во средно е на 14 и 15 јуни.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена