Поврзи се со нас

Гостивар

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Објавено

на

Во средното техничко училиште во Гостивар во пресрет на уписите на деветтоодделенците се одржуваат Отворени денови, на кои се презентираат смеровите и условите во оваа образовна установа.

Полуматурантите од гостиварските основни училишта имаат можност да се запознаат со наставните профили кои ги нуди техничкото училиште, со какви кабинети располага, каква е инфраструктурата, како се одвива практичниот дел од наставата итн.

„Чест ни е да бидеме дел од вашиот живот, од патот кој треба да го поминете во иднина. Имате шанса само со една одлука да го трасирате вашиот живот во добра насока, а тоа е стручно училиште. Ако одберете да се образувате во ОСТУ Гостивар пред се‘ ќе имате основа, темел, за понатамошно студирање на некој од техничките факултети. Предноста на нашето училиште е дека теоријата ја поврзуваме со праксата, ги следиме трендовите и имаме опремени кабинети и средства за работа.“, рече пред полуматурантите, професорката по машинство, Христина Стрезовска.

Во средното техничко училиште следната учебна година има место за 502 ученици на трите наставни јазици: македонски, албански и турски. Функционираат повеќе смерови и има повеќе образовни профили: машинска, електро-техничка, градежно-геодетски, компјутерска техника и автоматика, индустриска мехатроника.

Првото пријавување за уписите во средно е на 14 и 15 јуни.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена