Поврзи се со нас

Гостивар

Тимот на инфективно во Гостивар најавува штрајк – не добија платежни картички, револтирани се и разочарани

Објавено

на

  Вработените во Инфективното одделение во Гостивар се револтирани и разочарани што останале без платежните картички, кои Владата ги вети за медицинарите вклучени во борбата против коронавирусот. Овој тим од триесетина медицински сестри и лекари секојдневно е во првата борбена линија во лекувањето на пациентите со ковид. Велат работата е стресна, исцрпувачка и ризична, а даваат се од себе за да им помогнат на хоспитализираните. Реагираат дека и покрај тоа, останале со празни раце и не ги добиле предвидените платежни картички во вредност од 40% од платата.

  Не ја исклучуваат можноста од штрајк.

  „Владата извести дека вработените во инфективната клиника во Скопје и инфективните одделенија низ градовите треба да добијат платежни картички во вредност од 40% од платата, односно по 20% за два месеци. Ни бараа и списоци на вработени да подготвиме, тоа го направивме, но еве не сме добиле ништо. Поднесовме и приговори, но и од тоа ништо. Ова мора некако да се реши. Самата Владата јавно објави дека ќе ги даде тие ваучери за медицинскиот персонал што е вклучен во борбата со ковид. Ние не баравме, тие сами рекоа дека ќе доделуваат, а сега не ги даваат. Сакаме и да поднесеме тужба, ако треба и ќе штрајкуваме. Многу сме револтирани“, изјави д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

  Од почетокот на пандемијата во март заклучно со август на ова одделение биле згрижени вкупно 168 пациенти со ковид, со просек од 10 дена хоспитализација.

  Тимот е преморен, инфектолозите не добиле можност ниту да ги искористат останатите денови од ланските одмори.

  „Имаме по 15-16 дежурства во текот на еден месец. Многу е тешко. Останавме само двајца инфектолози, затоа што едниот е на боледување, другиот го повикаа на инфективната клиника во Скопје. Не можеме ниту одморите од 2019-та година да ги искористиме. Ни треба помош. Минатиот месец имавме поддршка со персонал од интерното одделение, но како ќе биде понатаму навистина не знам.“, рече д-р Наумоски кој како прв човек на одделението упати голема благодарност до целиот тим за нивниот ангажман: „Да не се овие луѓе, немаше да успееме така да се справиме со состојбата со коронавирусот, која во одредени периоди беше навистина многу лоша“.

  Ковид хероите на Гостивар очекуваат институциите да го слушнат и разберат нивниот глас и конечно да ги добијат картичките како потврда на нивниот труд и посветеност.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Здравје и убавинапред 12 минути

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 17 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 22 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 24 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена