Поврзи се со нас

Рецепти

Три рецепти за малку поинаква зимница

Објавено

на

Сезоната на зимници е во полн ек и теглите со традиционалните ајвар, лутеница, туршија, се редат на полиците. Ако сте од оние кои се подготвени да пробуваат нови вкусови и да ја освежат домашната кујна, следните рецепти за несекојдневни и помалку познати зимници сигурно ќе ви бидат привлечни.

Салата со печурки и кисел зеленчук

Состојки:

600 гр кисела зелка

400 гр кисели краставички

300 гр печурки шампињони

100 гр кромид

100 гр масло

30 гр шеќер

Подготовка:

Сварете ги шампињоните и исецкајте ги. Исецкајте го и зеленчукот и измешајте. Зачинете со масло и шеќер. Салатата ставете ја во тегли и чувајте ја на темно и ладно место.

 

Салата од цвекло, моркови и јаболка

Состојки:

4 глави цвекло

4 моркови

3 јаболка

1 целер

1 цел лимон

сок од 2 лимони

6 лажици мед

 

Подготовка:

Зеленчукот и јаболката излупете ги и изрендајте. Лимонот измијте го убаво и исецкајте го ситно. Откако ќе ги измешате додадете го сокот од 2 лимони и медот и повторно добро  измешајте. Вака подготвената салата ставете ја во тегли и чувајте ја на ладно и темно место.

 

Модри сливи полнети со зелка

Состојки:

1 кг. сливи

250 гр зелка

2 лути пиперки

1 китка магдонос

1 китка нане

2 глави лук

ловоров лист

2 лажички сол

120 мл оцет

вода

 

Подготовка:

Исечете ја зелката на ленти или изрендајте ја. Лутите пиперки исецкајте ги ситно и додадете ги во зелката. Магдоносот и нането ситно исецкајте ги, па истото додадете го во зеленчукот. Главите од лукот исчистете ги и изрендајте ги. Посолете и сè добро измешајте. Оставете околу половина час. Засечете ги сливите и извадете ја семката, за да може да се филуваат. Наполнете ги сливите со подготвената смеса. Ставајте ги во претходно стерилизирани тегли. Во секоја тегла ставете по еден ловоров лист, сол, оцет и ладна вода. Добро затворете и ​​чувајте во фрижидер или на ладно и темно место.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 2 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 3 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 6 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 12 часа

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 13 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 14 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 1 ден

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 1 ден

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 1 ден

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 1 ден

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Македонијапред 2 дена

ЗНМ: Го осудуваме селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 6 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 3 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 6 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена