Поврзи се со нас

Гостивар

Трите деца кои го загубија братчето во пожар во Гостивар добиваат грижа и поддршка за подобро утре

Објавено

на

  16 март годинава беше потресен ден за Гостивар. Во пожар во стан во зграда на ул „Кеј Вардар“ животот го загуби седумгодишно дете. Случајот отвори многу прашања и дилеми откако беа објавени првичните наводи на институциите, дека детето било врзувано. Обвинителството ја сомничи неговата мајка за груба повреда на семејните обврски и 35 годишната жена се наоѓа во притвор.

  Во станот кој изгоре, мајката живеела под ќирија заедно со четири деца и својата сестра. Останатите три дечиња (2, 6 и 9 години) од семејството се згрижени на безбедно, а стручниот тим од гостиварскиот Центар за социјална работа, кој е вклучен во давањето поддршка и помош на децата, оценува дека нивната психичка состојба се подобрува. Стручните лица се оптимисти дека децата со грижата што ја добиваат целосно ќе се стабилизираат и ќе израснат во успешни личности. Во нив гледаат потенцијал и желба за посветла иднина.

  „Како што е познато, едното дете од семејството почина во пожарот, ние како Центар за социјална работа го организиравме погребот. Другите три дечиња, кои за среќа не беа повредени, ги згриживме на безбедно, на место со многу убави услови, имаат едукатори, негуватели, луѓе што се грижат за нив. Трагедијата им донесе големи трауми, кои полека ќе треба да се надминуваат, но може да кажеме дека веќе се во многу подобра психичка состојба. Ние како Центар целосно, заедно со директорката, направивме се‘ децата да не останат на улица, и да им помогнеме во таа болка што ја доживуваат поради загубата на нивниот брат. Веруваме дека што поскоро ќе се соземат целосно и ќе продолжат со животот како што треба. Инаку, тоа се навистина многу паметни, интелигентни деца и мислам дека ќе успеат да ја надминат оваа криза, да застанат на свои нозе како успешни и вредни луѓе“, вели Азби Шаќири, психолог и раководител на Секторот за професионална работа во Центарот.

  Во натамошните постапки, институциите ќе ја утврдуваат точноста на првичните наводи, причините за пожарот, одговорноста итн.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 8 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 9 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 12 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 14 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 16 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 17 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 19 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 20 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 дена

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!