Поврзи се со нас

Вести

Тротоарите не се изложбени места – казните за узурпација до 2.000 евра

Објавено

на

 

Една куса прошетка низ Гостивар е доволна за да се забележи дека тротоарите, зеленилото и други јавни површини, поединци и фирми си ги присвојуваат и си ги претвораат во изложбени простори и пазари. Во нивната свест важи девизата „она што е јавно – е мое“, но само кога станува збор за користењето, а не и за одржувањето.  Ваквото несовесно однесување, освен што ја нагрдува сликата за градот, претставува и опасност по безбедноста, како на пример во случај со пешаците кои не можат слободно да се движат по тротоарите, па одат по улица.

Во насока на воспоставување поголем ред и безбедност на градските улици, сообраќајната полиција најавува засилени активности во периодот што следи и во текот на целото лето.

„Ќе се отстрануваат и законски ќе се санкционираат сите самоволни зафаќања – узурпации на јавните сообраќајни површини, пред се на тротоарите, зеленилото и делови од улиците. Станува збор за поставување на рекламни паноа, табли, изложување на земјоделски и други производи, како и оставање на хаварисани и возила кои се нудат на продажба, а кои го попречуваат нормалното и безбедно движење на пешаците  и ја намалуваат прегледноста“, потенцираат од Секторот за внатрешни работи. Казните за ваквите прекршоци изнесуваат 100 евра за физички лица и до 2.000 евра за правните лица.

Од полицијата велат дека посебен акцент ќе се стави и на паркирањето. Казни ќе има за возачите кои паркирале на пешачки премини, на крстосници, на кривини, пред поставени сообраќајни знаци или на велосипедски патеки, како и на стојалишта за јавен превоз и такси возила, пред влезови на објекти, пред гаражи, во зеленило и на места предвидени за лица со посебни потреби. Непрописното паркирање ги чини возачите казна од 25 до 250 евра.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 9 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 10 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 11 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 12 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 13 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 14 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 16 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 17 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена