Поврзи се со нас

Македонија

Училишните комисии ги проверуваат апликациите, листата на примени во средно во сабота

Објавено

на

Комисиите во средните училишта денеска прават проверка на идентичноста на податоците од електронските апликации за упис, пратени во изминатите пет додека траеше пријавувањето, со документите што им се доставуваат.

Откако е објавена прелиминарната ранг-листа на запишани  во прва година средно образование во учебната 2022/2023, потребената документација  учениците до училиштата ја доставуваат денеска од 12 до 19 часот и утре од 7 до 19  часот,  според распоред што го подготви секое училиште.

Конечните ранг-листи на огласните табли на училиштата и на веб-страницата на Министерството за образование и наука (mon.gov.mk) ќе бидат објавени в сабота, 18 јуни.

Првпат годинава пријавувањето беше електронски – нова дигитална услуга што МОН ја воведе за оптимизација на целиот процес. До затворањето на системот за пријавување вчера во 15 часот, преку линк до порталот https://e-uslugi.mon.gov.mk, пристигнале 14 500 апликации од ученици за упис во средните училишта.

Министерот Јетон Шаќири вчера на прес-конференција рече дека целокупната подготовка од  МОН, како и достапноста на порталот за пријавување, резултирало со евидентно порелаксиран процес споредено со минатите години. Посочи дека новиот начин на аплицирање одзема само 5 до 10 минути, нема турканици пред училиштата,  зголеменеа е транспарентноста, а намалена улогата на човечкиот фактор.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена