fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Украинскиот претседател ја критикува Европа и го повика Путин на преговори

Објавено

на

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја критикуваше Европа што не воведе доволно остри санкции против Москва и го повика рускиот колега Владимир Путин да преговара за „да се спречат човечки жртви“, објави „Фајнешал тајмс“.

  Во обраќањето до нацијата, Зеленски истакна: „Германскиот канцелар вчера зборуваше за инвазијата врз Украина, дека Европа не видела вакво нешто 75 години. Но, ова не е целата вистина. Ова не е само руска инвазија врз Украина. Ова е почеток на војна против Европа. Против европската солидарност. Против елементарните права на европските луѓе“.

  Тој укажа на вториот ден од ракетните напади и борби со инвазивните руски сили „кои се слично на она што Европа одамна не го видела по Втората светска војна“ и за што кажа „никогаш повеќе“.

  – Но, тоа се случува повторно. Сигурен сум дека сите вие, цела Европа го гледате ова. Но, не гледаме целосно што планирате да направите за ова, изјави Зеленски.

  Украинскиот претседател праша „како планирате да се одбраните себеси, кога толку полека ни помагате на нас?“

  – Ако имате борбено искуство во Европа и не сакате да ја гледате неодлучноста на политичарите, можете да дојдете во нашата земја и да ни се придружите во одбраната на Европа, што е сега најнеопходно, додаде Зеленски во изјавата објавена од неговиот прес-служба.

  Тој ја нарече „изолирана Русија“ со тоа што ќе биде исклучена од финансискиот систем Свифт, ќе бидат отповикани дипломатите од Москва, ќе се воведе ембарго за нафта и ќе се спроведе зона на забранети летови во воздушниот простор на Украина.

  – Сакам уште еднаш да му се обратам на претседателот на Руската Федерација. Борбите се водат насекаде во Украина. Дозволете ни да седнеме на преговарачка маса за да ги спречиме загубите на човечки животи, изјави Зеленски.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 5 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 7 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 8 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 9 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 11 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 12 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 13 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 14 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 15 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 17 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 18 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 19 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена