Поврзи се со нас

Македонија

Уништени околу 1.400 килограми дрога и 270 парчиња оружје

Објавено

на

Околу 1.400 килограми различни видови дрога и околу 270 парчиња оружје запленети во текот на минатата година вчеравечер беа уништени во кругот на фабриката „Макстил“ во Скопје. Во рок од шест месеци ова е второ уништување на запленета дрога и оружје со што вкупно се уништени околу 12 тони разновидна дрога.  

-Ова, како и претходното уништување на дрога и оружје, е резултат на големиот број константни оперативни акции и активности што МВР ги спроведува во изминативе неколку години со цел спречување на нелегалната трговија со дрога и прекурсори за што зборува фактот дека минатата 2022 година ја завршивме со запленети рекордни над 2,4  тони дрога и 20 тони прекурсори. Сузбиени беа 12 организирани криминални групи со откриени со над 660 кривични дела и 770 сторители на кривични дела, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Посочи дека се бележи пораст од 18 проценти во борбата против недозволената трговија со оружје и дека се откриени 127 парчиња оружје и 5.103 парчиња муниција. 

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена