Поврзи се со нас

Култура

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Објавено

на

Во големата сала на Центарот за култура „АСНОМ“ вечерва, градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ Гостивар одржа концерт во чест на големиот христијански празник Велигден. Играорците, оркестарот и пејачите ја исполнија програмата со фолклорни игри, ора и македонски народни песни и повторно докажаа дека се вложуваат целосно кога се на сцена, во мисија на зачувување и негување на вредните традиции и фолклорот.

На почетокот низ најавата, присутните имаа можност да се потсетат на историјатот на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“, реализираните настапи и концерти, учества на фестивали во државата и надвор и сл. При тоа беше речено дека друштвото од своето формирање до денес има одржано 694 концерти на народни ора и песни, а во последните две години 34 и тоа пред домашната публика, во Маврово, Тетово, Куманово, Македонски Брод и други места.

На вечерашниот концерт фолклорната секција се претстави со сплетовите „Тресеница”, „Водарки”, „Повардарие”, а свои солистички настапи имаа Бојан Илиески, Мирослав Крстески и Јовица Николоски.

Настанот го организираше Националната установа Центар за култура “АСНОМ” со поддршка на Министерството за култура и О.Гостивар.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена