fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Успешна четврта трансплантација на срце

Објавено

на

  По четврти пат во земјава изршена е трансплантација на срце. Процесот започна ноќеска, а заврши рано утрово кога срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука, информираше министерот за здравство, Венко Филипче.

  „Следните денови се критични да се надеваме дека телото ќе го прифати новиот орган.

  Пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест добива шанса за нов живот. Во изминативе 24 часа околу 100 тина лекари, медицински сестри и болничари работеа заедно како тим и покажаа како беспрекорно функционира здравственитот ситем.“, напиша на фејсбук министерот и најави повеќе информации во текот на денот.

  Од истиот донор, на други двајца пациенти им се изврши трансплантација на бубрези, а ќе бидат искористена и коскени ткива за неколку пациенти кои се лекуваат на Клиниката за ортопедија.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!