fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Важни победи за ФК Гостивар и Вардар Форино во 7.коло во 2МФЛ

Објавено

на

Викендов се одигра седмото коло во Втората македонска фудбалска лига – Запад. Гостиварските екипи  ФК Гостивар и Вардар од Форино забележаа убедливи победи.

ФК Гостивар ја запиша петтата победа во Втората МФЛ совладувајќи ја екипата на Велазерими во Кичево со резултат 0:1. Единствениот, но доста важен гол за гостиварци го постигна Арменд Даути во 65. минута после една мешаница пред голот на кичевчани. Со овие три бода екипата на Гостивар останува на првата позиција на табелата со три бодовои преднст.

ФК Вардар од Форино ја пречека екипата на Лабуништа/Тетекс. Првото полувреме заврши без голови, за во второто форинци ги испратат гостите со петарда во мрежата. Голеадата ја отвори Шпенд Асани во 46. минута, Емир Алиу во 56. и 75. минута обезбеди солидна предност за Вардар. Во судиското продолжение прво Мухамед Бекири постигна гол во 92. минута за Емир Алиу да го запише првиот хет-трик сезонава со погодокот во 95. минута. Со оваа победа Вардар од Форино избега од опасната зона и има можност да се приклучи кон средниот дел од табелата.

Во следното 8. коло во Втората македонска фудбалска лига – Запад, на Градскиот стадион во Гостивар ќе се сретнат токму овие две екипи. ФК Гостивар ќе биде домаќин на Вардар од Форино.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!