fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Вечерва нема полициски час, кафеаните може да работат до 23.30 часот

Објавено

на

  Согласно одлуката на Владата вечерва 12-ти спроти 13-ти мај нема ограничување на движењето на граѓаните, поради муслиманскиот празник Рамазан Бајрам. Полициски час немаше и за христијанскиот празник Велигден.

  Од утре ограничувањето се враќа на сила, но во скратена форма и ќе важи од полноќ до 4 часот наутро. Почнувајќи од денес (среда) до 18 мај (вторник), угостителските објекти може да работат максимум до 23:30 часот, а за време на дозволеното работно време се дозволува работа само на отворените делови – тераси  од угостителскиот објект.

  Исклучок од ова ограничување се угостителските објекти на Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот „Св.Апостол Павле“ во Охрид, како и угостителскиот објект/дел за исхрана во угостителските објекти за сместување (хотел, мотел, хостел, пансион и друг објект за сместување) за посета од лицата сместени во овие објекти.

  Исто така од денес престанува да важи мерка за забраната за посетители – гости во сите вежбални, фитнес клубови, спортски центри и сали наменети за вежбање, во затворен простор, како и во игротеките, но работата во овие објекти задолжително треба да се одвива според протоколите за работа.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!