Поврзи се со нас

Вести

„Very Peri“ е новата боја на годината

Објавено

на

Додека луѓето на крајот на 2021 година размислуваат за она што се случило изминативе 12 месеци, светскиот авторитет за бои – Центарот за истражување и податоци за бојата „Пантон“ (Pantone), ја избра „бојата на 2022 година“. Всушност, тие овојпат ја создадоа бојата на годината.

Таа е наречена „Very Peri“. Оваа сино-виолетова нијанса е опишана како „динамична сина нијанса на малата винка (билката vinca minor) со живописна виолетово-црвенa нишка“, во твитер-објавата.

– За нас беше навистина важно да излеземе со нова боја бидејќи сега имаме многу нова визија за светот!, рече извршната директорка на Институтот „Пантон“, Леатрис Ајсман. – Ова е буквално најсреќната и најтопла од сите нијанси на сино. Поради оваа црвеникава нијанса, таа носи моќно чувство на новина, а новото е она што го бараме!, додаде таа.

Пандемијата има големо влијание врз начинот на кој вообичаено живееме и работиме, создавајќи бариери што ги принудуваат луѓето да размислуваат и вон рамката.

– Минавме низ толку многу предизвици во ова време што денес не знаеме што ќе се случи утре. Љубопитноста е она што им помага на луѓето да ги пребродат овие тешки времиња. Ова е нешто што би го нарекле смела креативност, рече потпретседателката на „Пантон“, Лори Пресман.

Ајсман додава дека Бојата ја симболизира иднината.

– Ја создадовме оваа боја на годината за да ги натераме луѓето да зборуваат за улогата на боите во нашите животи. И, кога ќе ги натерате да зборуваат за тоа, „правите врева“ и свеста се подига!, вели таа.

Според неа, бојата е составен дел од нашето секојдневие, но ние ја земаме здраво за готово.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 11 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 15 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 17 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 20 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 21 час

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 21 час

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во жена кај Врапчиште, две лица се обиделе да го прикријат автомобилот

Вестипред 2 дена

Лога: Очекуваме релативно брза екстрадиција на Палевски од Турција

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена