Поврзи се со нас

Гостивар

Таравари за тужбата: Нека одат по судови, јас ќе продолжам да говорам за лошите феномени

Објавено

на

По поднесувањето на тужбата за клевета од страна на претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар Башким Хасани, градоначалникот Арбен Таравари одговори дека само ја пренел вистината и дека ќе продолжи така, без оглед на судскиот исход.

„Ме тужи зошто јас сум објавил вест дека во Глумово се фатени двајца гостиварци со 100 кг. марихуана, гостиварци коишто се многу блиски со номенклатурата на ДУИ во Гостивар и во многу портали имаа слика со Башким Хасани. Тие немаат слика со мене, затоа што не биле во контакт со мене, туку со челниците од ДУИ. Можат да одат по судови, нема проблем, знам и какви се судовите, но јас како совесен граѓанин ќе војувам против тие феномени со кои децата се трујат со амфетамини, наркотици, марихуана. Не можат да ме запрат, не можат да не‘ запрат да мислиме и да говориме против овие лоши феномени за градот. Да анализираме зошто тие што се фатени имаат слики со Хасани, со Бејта, со други челници на ДУИ. Цели избори, месец дена кампања беа нон стоп со ДУИ и сега се фатени со дрога. Не се фатени активисти на Алијанса или друга партија. Ќе продолжам да ги говорам и да барам правда за овие случаи без разлика на судската одлука“, изјави Таравари.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 35 минути

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 1 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 5 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 20 часа

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Taravari për padinë: Le të shkojnë nëpër gjykata, unë do të vazhdojë të flas për fenomenet e këqija

Објавено

на

Pas paraqitjes së padisë për shpifje nga ana e kryetarit të degës së BDI-së në Gostivar Bashkim Hasani, kryetari Arben Taravari u përgjigj se vetëm e ka transmetuar të vërtetën dhe se do të vazhdojë ashtu, pa marrë parasysh rezultatin gjyqësor.

“Më ka paditur sepse kam publikuar një lajm se në Glumovë janë kapur dy gostivaras me 100 kg marihuanë, gostivaras që janë shumë të afërt me nomenklaturën e BDI-së në Gostivar dhe në shumë portale kanë pasur foto me Bashkim Hasanin. Ata nuk kanë foto me mua, sepse nuk kanë qenë në kontakt me mua, por me krerët e BDI-së. Mund të shkojnë në gjykatë, nuk ka problem, unë e di si janë gjykatat, por unë si qytetar i ndërgjegjshëm do të luftoj kundër atyre fenomeneve me të cilat helmohen fëmijët me amfetamina, lëndë narkotike, marihuanë. Ata nuk mund të më ndalojnë, nuk mund të na pengojnë të mendojmë dhe të flasim kundër këtyre fenomeneve të këqija për qytetin. Le të analizojmë pse ata që janë kapur kanë foto me Hasanin, Bejtën, liderët e tjerë të BDI-së. Zgjedhjet e tëra, një muaj fushatë ishin non-stop me BDI-në dhe tani janë kapur me drogë. Asnjë aktivist i Aleancës apo i ndonjë partie tjetër nuk u kap. Unë do të vazhdoj të flas dhe të kërkoj drejtësi për këto raste pavarësisht vendimit të gjykatës”, deklaroi Taravari.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена