Поврзи се со нас

Вести

Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

Објавено

на

  Тим екологисти предводени од Даниел Страјкер од британскиот универзитет во Глазгов неодамна создадоа специјален софтвер кој користи генетски информации за вирусите и кој може да предвиди во кои групи животни најверојатно ќе се населат такви опасни микроорганизми.

  Резултатите од нивната студија се објавени во престижното списание Science, а еден од најважните заклучоци е дека идентификацијата на овие резервоари кај животните може да помогне да се спречат идни епидемии кај луѓето.

  „Сѐ додека не знаете што е резервоарот, комплицирано е да се процени ризикот и тешко дека можете да направите нешто за да ја запрете болеста“, вели Страјк.

  Засега единствени превентивни мерки се вакцинацијата и воспоставувањето минимален контакт меѓу луѓето и заразените животни.

  Идентификација на животни преносители

  Кога научниците се обидуваат да го поврзат вирусот што се јавува кај луѓето со нивниот резервоар меѓу животните, т.е. вид на животно што може да биде домаќин на напаѓачот без да стане критично болен, обично користат индиректни докази. Најдобар пример за ова е вирусот ебола, за кој многу научници се сомневаат дека природно циркулира кај одредени видови лилјаци, врз основа на еколошки и молекуларни податоци.

  Лилјаците зачестија во оддалечените шуми на субсахарска Африка, каде што има најмногу епидемии на ебола, а по теренските истражувања, антитела и генетски секвенци на вирусот беа пронајдени кај популациите на лилјаци. Сепак, специфични вируси кои предизвикуваат епидемии кај луѓето сѐ уште не се пронајдени кај дивите лилјаци во жива форма. Дополнително, дури и кога вирусот е откриен кај животно, не е сосема јасно дали токму тој животински вид е домаќинот, т.е. резервоарот на вирусот, или само животно кое има развиено инфекција, вели Стрикер.

  За подобро да ги идентификува животните кои се важни за пренос на вируси, тимот на Страјкер собра епидемиолошки и генетски податоци за неколку стотици вируси од семејства кои можат да заразат луѓе, а чии домаќини се веќе познати.

  Користејќи компјутерска технологија, истражувачите создадоа софтвер кој може да предвиди која од 11-те групи животни најверојатно ќе биде домаќин на вирусот. Тие го направија ова користејќи информации од геномот на РНК на вирусот. Овој компјутерски модел се базира на заклучокот дека генетски поврзаните вируси земаат слични животни како домаќини, а тимот на Стрикер исто така ги зел предвид сигналите што укажуваат дека вирусот го прилагодил својот геном на својот домаќин.

  Резултати

  При тестирање вируси кои ги нема во моделот, успехот на софтверот бил голем – поточно софтверот во 72 отсто од случаите точно го предвидел домаќинот на вирусот.

  Кога тимот на Страјкер го применил моделот на вируси чии животински домаќини сѐ уште не се познати – што всушност е показател за вистинската вредност на оваа алатка – предвидувањата имале смисла во многу случаи, вели водачот на тимот.

  Така, на пример, софтверот покажал дека сите четири вируси на ебола што ги испитувал како домаќини, најверојатно, имале еден подвид на лилјаци – птероподиформи – што ги вклучува оние видови во кои биле пронајдени антитела и секвенци на вируси. Исто така, моделот предвидел дека двата вида на вирус ебола идентификувани во Уганда и Брегот на Слоновата Коска најверојатно имаат резервоари меѓу приматите.

  Страјкер се надева дека и други истражувачи ќе ги тестираат неговите предвидувања во нивните теренски студии.

  Еден од тие истражувачи сигурно ќе биде Сара Кливленд, ветеринарен епидемиолог, исто така од Универзитетот во Глазгов. Моделот на Страјкер предвидува дека вирусот, одговорен за т.н Кримско-конгонската хеморагична треска, инфекција која може да биде смртоносна за луѓето и забележана во Африка, Блискиот Исток, Азија и на Балканот, може да се најде кај лилјаците или говедата, наместо кај крлежите, кои вообичаено се нарекуваат домаќини на вирус.

  „Ова нè натера да ја преиспитаме претпоставката наведена во учебниците“, рекол Кливленд.

  Студијата на Страјкер е поздравена од неговите колеги, особено поради користениот компјутерски метод. Питер Дасак, претседател на непрофитната еколошка организација EcoHealth Alliance во Њујорк, вели дека студијата е корисна бидејќи наоѓа резервоари врз основа на вирусната секвенца – податоци што се достапни за повеќето епидемии.

  „Мислам дека ова ќе стане клучна студија, бидејќи ја поставува основата за идниот пристап кон контролирање на заразните инфекции“, вели Дасак.

  Во соработка со Е наука

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Три нови позитивни на корона во Гостивар и пријавен смртен случај

  Гостиварпред 2 часа

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат од познаник

  Гостиварпред 5 часа

  Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

  Гостиварпред 6 часа

  Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 10 часа

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 11 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 12 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 14 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 14 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 1 ден

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 1 ден

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 1 недела

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 7 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 5 дена

  Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 7 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!