Поврзи се со нас

Здравје и убавина

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Објавено

на

Новиот тип на терапија против рак, која користи вирус за инфицирање и уништување на штетните клетки, дава ветувачки резултати во раната фаза од тестирањето врз луѓе, велат британски научници, пренесува Би-би-си.

Резултатите кај лицата кои учествуваат во испитувањето покажале дека кај еден пациент ракот исчезнал, додека кај други е забележано намалување на туморот.

Станува збор за лек кој е ослабена форма на вирусот херпес симплекс, кој е модификуван за да ги убие туморите. Истражувањето го води Институтот за истражување на ракови при Фондацијата „Ројал Марсден НХС“.

За ова, сепак, ќе бидат потребни и подолги судии, но експертите наведуваат дека оваа инјекција би можела да понуди спас за повеќе луѓе кои имаат карцином во напредна фаза.

Криштоф Војковски, 39-годишник од западен Лондон, е еден од пациентите кои учествувале во првата фаза од безбедносното испитување на терапијата. Во 2017 година му бил дијагностициран рак на плунковите жлезди. И покрај операцијата и останатите третмани што ги примал во тој период, ракот продолжил да се развива.

„Ми рекоа дена нема друга опција за мене. Беше поразително, па затоа беше неверојатно дека ќе ми се даде шанса да бидам дел од истражувањето“, вели тој, пренесува Би-би-си.

Кратката терапија со модифицираната верзија на вирусот херпес, се чини дека го излекувала од рак.

„Примав инјекции на секои две недели во текот на пет недели кои целосно ми го искоренија ракот. Веќе две години сум без него“, вели Војковски.

Инјекциите ставени директно во туморот, наведува Би-би-си, го напаѓаат ракот на два начини: со инвазија на канцерогените клетки и нивно пукање и со активирање на имунолошкиот систем.

Во оваа рана фаза учествувале 40 пациенти – некои од нив добиле само инјекција со модифицираниот вирус наречена RP2. Другите, пак, дополнително добиле и друг лек наречен ниволумаб.

Наодите, пренесува Би-би-си, беа презентирани на медицинска конференција во Париз и покажуваат дека тројца од девет пациенти на кои им е дадена само инјекцијата RP2, меѓу кои и Војковски, е забележано намалување на туморот. Од комбинираниот третман, пак, од 30 пациенти кај кои бил применуван, корист имале седум. Кај сите, несаканите ефекти, како што е заморот, биле благо изразени.

Водечкиот научник, професорот Кевин Харингтон, за Би-би-си, изјави дека резултатите од третманот биле „навистина импресивни“ кај различни видови на напредна фаза на рак, вклучувајќи и канцер на хранопроводот и редок вид на рак на очите.

„Ретко е да се видат толку добри резултати во клиничките испитувања во рана фаза бидејќи нивната примарна цел во оваа фаза е да се тестира безбедноста на третманот и тие вклучуваат пациенти со многу напредни видови на рак за кои сегашните третмани не функционираат“, вели Харингтон.

Љубопитен сум, додава тој, да видам дали ќе продолжиме да гледаме добри резултати и додека третираме поголем број пациенти.

Не е првпат научниците да користат вирус за борба против ракот. Пред неколку години, здравствените власти во Велика Британија одобрија терапија базирана на ладен вирус, наречен T-Vec, за напредна фаза на рак на кожата.

Според Харингтон, вирусот што го користат сега – RP2 е напредна верзија на Т-Вец.

Докторката Маријана Бејкер од најголемата независна организација од оваа област „Истражувања за ракот“, вели дека резултатите од научните истражувања се охрабрувачки и може да го променат текот на лекувањето на оваа болест.

„Научниците уште пред 100 години открија дека вирусите можат да помогнат во лекувањето на ракот, но предизвикот е тоа да се искористи безбедно и ефикасно. Оваа нова вирусна терапија дава ветувања во раното тестирање спроведено врз мала група на луѓе, а сега ни требаат повеќе студии за да откриеме колку добро функционира. Истражувањето покажува дека комбинирањето на повеќе третмани е моќна стратегија, а терапиите со вируси како што е оваа, би можеле да станат дел од нашите алатки за борба против ракот“, вели докторката.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 52 минути

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 2 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 4 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 4 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 16 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 20 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 22 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 22 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 1 ден

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 1 ден

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена