Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Вметнете пченка во исхраната, прави чуда за здравјето, содржи малку калории, го забрзува метаболизмот…

Објавено

на

Пченката е една од омилените житни култури која не само што е многу вкусна и лесна за подготовка, туку носи и многу придобивки за нашето здравје доколку редовно ја консумираме. Како што објаснуваат нутриционистите, пченката содржи малку калории и големи количини на јаглехидрати, амино киселини, витамини од групата Б, фолна киселина, ниацин, фосфор, калиум и магнезиум. Токму затоа советуваат дека оваа храна треба да ја јадеме што почесто.

Благодарение на бројните нутритивни вредности, консумацијата на пченка има многу придобивки. Еден од нив е намалување на ризикот од болести на срцето и циркулаторниот систем. Оваа храна е одличен извор на калиум, есенцијална супстанца која помага во регулирањето на циркулаторниот систем со одржување на правилен проток на крв и силна работа на срцето.

Пченката содржи и лутеин, каротеноид сличен на витаминот А, кој најчесто се наоѓа во овошјето и зеленчукот. Познат е по тоа што го намалува ризикот од макуларна дегенерација, катаракта и многу други очни болести.

Исто така, консумирањето на пченка придонесува за подобро дигестивно здравје. Причината е што оваа сезонска храна е богата со диетални влакна, кои се неопходни за одржување на здрав начин на живот, а нуди и многу други придобивки, како што се регулирање на празнењето на цревата, управување со нивото на шеќер во крвта и забрзување на метаболизмот, што помага при слабеење.

И последно, но не и најмалку важно е фактот дека редовното консумирање пченка го намалува ризикот од деменција, а особено од Алцхајмерова болест. Имено, содржи антиоксиданс кверцетин, за кој истражувачите веруваат дека може да има заштитен ефект од овие болести. Кверцетинот, наводно, ги штити невронските клетки и ја намалува невроинфламацијата, потенцијално намалувајќи ја инциденцата на деменција.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена