Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Што е спирулина? Како се користи и дали има нуспојави?

Објавено

на

Спирулината доаѓа во форма на зелен прав или во форма на таблети, но всушност е алга која се користи уште од античко време. Се верува дека е едно од најстарите растенија на земјата и се смета за суперхрана.

Содржи многу минерали, витамини и хранливи материи, а се користи за намалување на умор, како и за бројни други проблеми. Сепак, спирулината може да предизвика и несакани ефекти кај некои луѓе.

Што е спирулина?

Спирулината е всушност еден вид сино-зелена алга која расте во морска и свежа вода, а најзастапена е во Австралија и Кина.

Добар извор е на витамините Б1, Б2, Б3, но и на железо, магнезиум, цинк и фосфор. Покрај тоа, содржи и бета каротен, како и здрави киселини.

Спирулината ја користеле уште многу одамна како лек за одредени здравствени состојби и болести. Денес оваа алга се користи како додаток, во форма на прав или во форма на капсули, а се пие по специфични упатства.

Токму поради својот состав, спирулината има многу предности:

Содржи здрави состојки

Само една лажица од овој прав содржи четири грама протеини, 47 отсто од дневниот внес на бакар, 11 отсто од дневниот внес на железо, а содржи и магнезиум, фосфор, манган, како и здрави масни киселини.

Има антиинфламаторни својства

Содржи многу антиоксиданси, кои можат да го заштитат телото од оксидативно оштетување што може да доведе до хронично воспаление. Подеднакво, богата е со витамини и минерали, па затоа е добра за зајакнување на имунитетот.

Го намалува холестеролот

Некои студии покажуваат дека редовното консумирање на спирулина го намалува лошиот холестерол и триглицеридите и го зголемува нивото на добриот холестерол. Токму затоа е добро за срцето бидејќи ги одржува артериите здрави.

Ги ублажува симптомите на алергија

Иако треба да се направат дополнителни истражувања, се верува дека одредени дози од оваа алга може значително да ги намалат симптомите на алергискиот ринитис кои се јавуваат кај луѓето кои се алергични на животински влакна, прашина и полен.

Добро е за мускулите

Спирулината е добра и за спортистите и луѓето кои водат активен живот, бидејќи поради антиоксидансите што ги содржи, ја намалува можноста за оксидативно оштетување што се јавува при вежбање, но и ја подобрува мускулната сила и издржливост.

Дали спирулината има несакани ефекти?

Исто како и сите додатоци, и овој може да има одредени несакани ефекти. Поточно, не треба да го земаат луѓе кои имаат автоимуна болест, луѓе кои земаат лекови кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, лекови кои ја разредуваат крвта или лекови за контрола на шеќерот во крвта.

Исто така, не се препорачува за употреба кај деца, како и кај трудници и доилки.

Некои луѓе може да бидат алергични на спирулина, па затоа треба да реагирате кога ќе се појават симптоми по земањето на оваа алга. Спирулината може да содржи и тешки метали и бактерии кои кога се земаат во големи количини, можат да го оштетат црниот дроб. Токму затоа треба да внимавате каде го купувате.

А најдобро е да се консултирате со лекар пред да земете спирулина.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 12 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 13 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 14 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 16 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 16 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 17 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 19 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена