fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Маврово изведена симулациска вежба за спасување

Објавено

на

Дирекцијата за заштита и спасување денес во Маврово изведе симулациска вежба за спасување во услови на пандемија. Во активноста учествуваа повеќе специјализирани тимови на Дирекцијата, како и на Црвениот Крст на Гостивар.

Настанот го проследија и директорот на ЈУНП Маврово, Самир Ајдини како и градоначалникот на Општина Маврово и Ростуше, Медат Куртовски.

Директорот на ДЗС Аднан Џафероски изрази благодарност за логистичката поддршка до претставниците на двете институции, и потврди дека наскоро ќе се реализираат уште неколку слични симулациски вежби на различни терени од Националниот парк.

На симулациската вежба и претходеше презентација за основната функција на Дирекцијата, начинот и протоколите според кои работи и соработува со останатите институции, ккао и на дел од опремата и механизацијата со која дирекцијата располага.

фото: НП Маврово

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!