fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

„Војна“ за тендерите меѓу ДУИ и Таравари

Објавено

на

Јавните набавки на општината отворија „војна“ меѓу огранокот на ДУИ во Гостивар и локалната власт. ДУИ во серија соопштенија посочи дека актуелната локална самоуправа направила сериозни злоупотреби и прекршувања во тендерски постапки.

„Таравари јавно наведува дека јавните набавки се направени на совршен начин и во согласност со законот, но надлежните институции се изјасниле поинаку. Државната комисија за жалби на јавните набавки, донесе решение во кое се констатирани повреди во однос на јавните набавки за хоризонтална сигнализација на улиците и патиштата во Гостивар. Поради утврдување на повреда на Законот за јавните набавки, комисијата ја укина одлуката за избор на најповолна понуда и ја поништи постапката.“, реагира огранокот на ДУИ. Како друг пример го наведуваат тендерот за изработка на идејно решение за Аква парк во Гостивар за кој велат дека е доделен на фирма која го подготвила проектот пред да биде објавен огласот. „Во концептуалниот дизајн на компанијата која ја доби јавната набавка, јасно се гледаат фотографии, направени за време во зимската сезона, а тендерот беше објавен во мај“, стои во соопштението.

Градоначалникот Арбен Таравари ги отфрла обвинувањата на опозицијата. Тврди дека како локална власт работат според законите.

„Ние сме сериозна власт и работиме како што треба. Тендерот за Аква паркот беше за изработка на идејно решение, не за изградба на паркот. Конкурираа три проекти, кои од општината добија награда – првиот 800 евра, вториот 500 и третиот 300. Првонаградената е фирма од Скопје која има изработено фантастични објекти во Скопје, како на пример Веро и е една од посериозните. И другите два проекти кои беа од гостиварци беа одлични, но имаа недостатоци во однос на првонаградениот“, изјваи градоначалникот.

Таравари ги повика граѓаните дека можат да ги следат јавните набавки, да се информираат и да направат увид во документите, а доколку забележат неправилности да пријават во надлежни органи.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!