Поврзи се со нас

Гостивар

Воспитувачка од градинка во Гостивар позитивна на корона, 10 деца и колешката се во изолација

Објавено

на

Регистриран е прв случај на коронавирус во детските градинки во Гостивар. Се работи за воспитувачка, која резултатите од тестирањето ги добила вчера (20 октомври), а на работа последен пат била во петокот.

Според протоколот, сите 10 деца во групата што ја води на возраст од 2 до 3 години, како и  колешката негувателка се ставени во домашна изолација.

„Воспитувачката пројавила симптоми во неделата, кога била дома, а последен пат на работа беше во петокот. Со оглед дека работи во градинка во понеделникот веднаш и бил направен тест и резултатот го доби вчера, за жал позитивен. Состојбата и е добра, со полесни симптоми, само еден ден до сега качила температура. Се тестирале и членовите на нејзиното семејство и тие се негативни. Ги известивме надлежните во Центарот за јавно здравје во Гостивар и тие дадоа препораки да ги информираме родителите на децата кои се во групата на воспитувачката, како и негувателката со која работат заедно, да не доаѓаат во градинка и да бидат во домашна изолација.“, објасни Мирјана Мицоска, директор на детските градинки во Гостивар.

Ниту едно од децата и негувателката кои се во изолација до сега не пројавиле симптоми на ковид. Од повторното отворање на 9 септември, градинките функционираат под посебни протоколи, кои строго се почитуваат. Во занималната на групата со заболената воспитувачка ќе се спроведе и вонредна дезинфекција.

„Протоколот строго се следи. Редовно се врши дезинфекција, вработените постојано носат маски, многу се внимателни при активностите, исхраната, спиењето на децата, се‘ да биде според пропишаните правила. Воспитувачката се‘ уште не е сигурна како точно се заразила, затоа што немала директен контакт со потврден случај, но сигурно не е од градинка затоа што сите си ги почитуваат протоколите и во тој поглед сме навистина ригорозни“, нагласи Мицоска.

Моментално во градинките во Гостивар престојуваат 250 деца, а бројката секојдневно расте. Меѓу дечињата до сега не се појавил сомнителен случај на коронавирус.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 32 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 1 час

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 13 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 16 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 21 час

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 22 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена