fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

За две недели повторно зонско паркирање во Гостивар – цените ќе останат исти

Објавено

на

По половина година откако беше укинато, зонското паркирање во Гостивар повторно ќе профункционира. По завршување на тендерските процедури, потпишан е договор за јавно-приватно партнерство помеѓу ЈП “Јавни паркиралишта и зеленило” и Електро Софт Инженеринг, со која ќе се регулира зонскиот паркинг.

Од фирмата која го доби тендерот, рекоа дека зонското паркирање ќе почне да функционира за две недели. Во втората фаза ќе бидат пуштени во употреба два затворени паркинзи, а во третата фаза, наредната година, ќе започне примена на сензори со кој возачите преку апликација на мобилен телефон или на смарт табли ќе можат да знаат каде има слободен паркинг.

“Според претходниот договор склучен помеѓу поранешното општинското раководство и тогашниот приватен партнер, 62% од средствата што се собираат од наплатата за паркирање одеа за јавното претпријатие а за приватниот партнер 38 проценти. Договорот кој го потпишавме денеска е многу поповолен во однос на претходниот, затоа што дури 90 проценти од средствата ќе одат за општината односно за јавното претпријатие, а само 10 проценти за приватниот партер“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Цените на зонскиот паркинг остануваат исти, 25 денари за еден час.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!