fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во јули и август навалица за лични карти и пасоши во Гостивар

Објавено

на

Доаѓањето на иселениците во родниот крај, секое лето го зголемува обемот на работа на шалтерите на службата за издавање на лични документи во Гостивар. Податоците потврдуваат дека тоа било случај и во изминатите два месеци.

Во отсекот за управни работи, во јули биле поднесени  1.817 барања за изготвување на лични карти, додека во август, 1.911. Бројката е двојно поголема споредено со јуни,  кога биле поднесени околу 900 барања.

Што се однесува до пасошите, во јуни биле поднесени 1.724 барања, во јули бројката рипнала на 4.147, а во август имало 3.881 барање.

„Отсекот за управни работи во летните месеци, а така ќе биде и во наредниот период, работеше во две смени од 7 до 21 часот и 30 минути, со цел да им се излезе во пресрет на сите граѓани, дотолку повеќе што во овие три месеци беше најголем бројот на барањата, пред се поради доаѓањето на времено вработените од странство“, стои во информацијата од МВР.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!