Поврзи се со нас

Гостивар

За еко активности и проекти во Гостивар годинава издвоени 4,3 милиони денари

Објавено

на

Под мотото „Се грижиме“ на градскиот плоштад во Гостивар денес беше одбележан 21 Март, Светскиот ден на екологијата. На штанд на минувачите им се делеа информативни летоци со еколошка содржина како и еко-торбички. Настанот заеднички го организираа Општина Гостивар и ЈП „Комуналец“.

„Го одбележуваме 21 Март, Денот на екологијата упатувајќи апел до граѓаните за подигнување на свеста околу секојдневните проблеми до областа на екологијата со кои се соочуваме сите ние“, рече претсетаделот на Советот на Гостивар, Ваљбон Лимани.

Гостиварската локална самоуправа годинава за заштита на животната средина ќе издвои 4,3 милиони денари од општинскиот буџет.

„Програмата за заштита на животната средина е поделена во четири групи активности и тоа: грижа за амбиенталниот воздух, проширување на зелените порвшини, проекти од животната средина и подигнување на јавната свест за екологијата. Би сакал да најавам дека на 7-ми мај во Гостивар ќе има акција за генерално чистење на градот, што ќе ја спроведеме со една невладина организација со која е потпишан меморандум за соработка.“, појасни Зуди Џелили, одговорен за заштита на животната средина во општината.

Штандот на градскиот плоштад го посетија и вработените во општинската администрација и Комуналец.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 12 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 14 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 16 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 18 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 19 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 20 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 20 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 20 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 21 час

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 21 час

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Për eko aktivitete dhe projekte në Gostivar këtë vit janë ndarë 4,3 milionë denarë

Објавено

на

Nën moton “Ne kujdesemi” në sheshin e qytetit në Gostivar sot u shënua 21 Marsi, Dita Botërore e Ekologjisë. Në stendë kalimtarëve u shpërndanë fletëushka informuese me përmbajtje ekologjike si dhe eko-çanta. Manifestimi u organizua bashkërisht nga Komuna e Gostivarit dhe NP “Komunalec”.

“Shënojmë 21 Marsin, Ditën e Ekologjisë, duke apeluar qytetarët që të vetëdijesohen për problemet e përditshme në fushën e ekologjisë me të cilat ballafaqohemi të gjithë”, tha kryetari i Këshillit të Gostivarit, Valbon Limani.

Vetëqeverisja lokale e Gostivarit këtë vit për mbrojtjen e mjedisit jetësor do të ndajë 4,3 milionë denarë nga buxheti i komunës.

“Programi i mbrojtjes së mjedisit është i ndarë në katër grupe aktivitetesh: kujdesi për ajrin e ambientit, zgjerimi i hapësirave të gjelbra, projekte mjedisore dhe ndërgjegjësimi i publikut për mjedisin. Dëshiroj të njoftoj se më 7 maj në Gostivar do të ketë aksion për pastrimin e përgjithshëm të qytetit, të cilin do ta realizojmë me një organizatë joqeveritare me të cilën është nënshkruar memorandum bashkëpunimi”, sqaroi Zudi Xhelili, përgjegjës. për mbrojtjen e mjedisit në komunë.

Stenda në sheshin e qytetit u vizitua edhe nga punonjës të administratës komunale dhe Komunalecit.

Популарно изминативе 100 дена