Поврзи се со нас

Гостивар

За три дена во Гостивар 21 лице со позитивен корона тест

Објавено

на

Нови 297 случаи на КОВИД-19 од 1113 направени тестови се регистрирани во изминатите 24 часа, оздравени се 180 пациенти. Починати нема во изминатото деноноќие, но во Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин“ регистрирани се две починати лица од Скопје, на 80 и 71 година, со датум на смрт од  29 и  30 јуни 2022. Едното лице е починато во болница,  а другото во домашни услови.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство соопшти дека од вкупниот број позитивни (297),  69 се реинфекции. Во  Скопје се 174 од новозаразените, Куманово – 21, Битола – 17, Прилеп и Кавадaрци – по 12, Велес – 11, Гостивар има 9 нови случаи, Штип – осум, Тетово – шест, Струмица, Кичево и Радовиш по четири,  Кочани и Гевгелија по три, Ресен и Демир Хисар по два и по еден новозаразен имаат Охрид, Струга, Валандово, Кратово и Македонски Брод.

Од 180-те оздравени пациенти, 101 се од Скопје,  Охрид – 21, Велес – 10, Штип –  девет, Струга – осум, Битола – седум, Прилеп и Кочани по шест, Тетово – три, Гостивар има двајца оздравени и по еден во Куманово, Кавадарци, Струмица, Гевгелија, Неготино, Делчево и Дебар.

Вкупниот број на КОВИД-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата е  315 699 од

вкупно 2 088 834 тестирања на КОВИД-19. Оздравеле 304 777 пациенти, починале 9331, а  активни случаи има 1591.

Изминатите два дена во Гостивар беа регистрирани 12 новозаразени со ковид, со што заклучно со денешната статистика има 30 активни случаи.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена