Поврзи се со нас

Рецепти

За зимница направете си ваков специјалитет, ајвар со шампињони

Објавено

на

Септември е месецот за подготовка на зимници. Сите добро го знаеме вкусот на традиционалниот ајвар, но оваа година ви предлагаме да пробате и нешто ново, а тоа е ајвар со шампињони. Овој рецепт за ајвар се состои од стандардната комбинација на модар домат и црвени пиперки со додаток на шампињони, се тоа спакувано во тегла за супер појадок за во зима, со извонреден вкус.

Потребни состојки за ајвар со шампињони:

  • 5 килограми модар домат
  • 10 килограми црвени пиперки за ајвар
  • 2,5 килограми шампињони
  • 1,5 литар доматен сос
  • 1 литро масло
  • 3 чешниња лук
  • 1 шака сол
  • 1 лажица бибер
  • Ловоров лист по желба
  • 1 винобран

Подготовка:

Пиперките за ајвар и модриот домат се печат. За полесно да се олупат, оставете ги во сад со капак, половина час. За тоа време, печурките се сечат на мали парчиња и се ставаат да се динстаат. Кога ќе бидат половина готови може да ги тргнете од огнот. Пиперките и модриот домат се лупат и се чистат од семки, а потоа се мелат.

Шампињоните се мешаат со измелените пиперки и домати, се додава лукот исечкан на мали парчиња, се додаваат маслото, биберот, доматниот сос, солта и ловоровиот лист и се варат на тивок оган. Исто така цело време ја мешате смесата за да не загори.

Ајварот е готов кога сите состојки се соединиле, а маслото испливало на површина. На крајот се додава винобран и се меша повторно.

Ајварот се става топол во веќе загреани тегли. Се оставаат малку време во загреана рерна, а потоа  убаво се затвораат и се чуваат на ладно место.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена