Поврзи се со нас

Рецепти

Како да зачувате овошје за во зима без да ги загуби хранливите материи

Објавено

на

Во минатото, овошјето се чувало на овој начин. Со ваквиот начин на чување овошјето не ги губи витамините, минералите и влакната. Општо е познато дека со готвењето на овошјето на високи температури се губат и испаруваат сите оние хранливи материи, особено витаминот Ц. Затоа не треба да готвиме овошје, дури ни за сокови, туку само на овој начин може да трае долго време. Кога го подготвувате овошјето на ваков начин, не се вади лушпата од јаболката или крушите, затоа што во лушпата се наоѓаат половина од витамините и влакната кои ги има во целото овошје.

Потребни состојки:

  • јаболка, круши, праски (количините се по ваш избор, нема строго почитување на мерењата бидејќи не правите никакви раствори или иста смеса, па мора да има мерења)
  • Во секоја тегла се додаваат по 2 лажици шеќер (можете да употребите и повеќе, ова е умерена количина затоа што во теглите додаваме и вода, доколку ви се допаѓа послатко слободно додадете)
  • Во секоја тегла се додаваат 2 лажици сок од лимон, повторно ако сакате поизразен вкус на лимон, додадете повеќе
  • сода бикарбона

Подготовка:

Измиените тегли и чистите капаци се ставаат во рерна на 100 степени 20 минути за да се стерилизираат. Овошјето убаво се мие. Се отстрануваат дршките и семките од крушите и јаболката, додека праските се лупат. Наизменично, се сецкаат и се ставаат јаболката, крушите и праските во секоја тегла. Кога ќе го искористите целото овошје, во секоја тегла ставате по две лажици шеќер и по две лажици сок од лимон, па полевате со вода. Теглите затворете ги цврсто со капаци. Во тенџере се става чиста крпа и се редат теглите, но да не се допираат, за да не се чукаат една со друга кога ќе врие водата. Садот се полева со вода до капаците од теглите и се става да врие на средна температура од 20 до 30 минути.
Теглите се оставаат во водата додека таа не излади.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 5 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 6 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 8 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 10 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 11 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 12 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 12 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 14 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 15 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена