Поврзи се со нас

Гостивар

Забрана за камиони на Стража, Ѓавато и на патните правци Маврово-Дебар, Кичево-Охрид, Тетово-Попова Шапка

Објавено

на

Од 07:15 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека.

Забарана за камиони од утрово има и на планинскиот превој Стража, на патниот правец Тетово – Попова Шапка, како и на планинскиот превој Ѓавато. За останатите видови на возила задолжителна е употреба на зимска опрема, информираат од АМСМ и ЈП Македонијапат.

На останатите патишта сообраќајот се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места има остатоци од кашест снег на коловозот.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 15 ноември започна законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2022 година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 2 часа

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 3 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 4 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 5 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 5 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 7 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 8 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ndalesë për kamionë në Strazhë, Gjavato dhe në drejtimet rrugore Mavrovë-Dibër, Kërçovë-Ohër, Tetovë-Kodra e Diellit

Објавено

на

Prej orës 07:15 është vendosur ndalesë për trafik të automjeteve të rënda të mallrave në drejtimin rrugor Kërçovë-Ohër nëpër kalimin malor Preseka.

Ndalesë për kamionë prej në mëngjes ka edhe në kalimin malor Strazhë, në drejtimin rrugor Tetovë-Kodra e Diellit, si dhe në kalimin malor Gjavato. Për llojet e tjera të veturave është e detyrueshme përdorimi i pajisjeve dimërore, informojnë nga AMSM dhe NP Makedonijapat

Në rrugët e tjera komunikacioni zhvillohet nëpër rrugë të lagështa, në disa vende më të larta ka mbetje të borës së qullur në rrugë.

Intensiteti i komunikacionit në drejtimet rrugore jashtë nga mjediset e qytetit është mesatar. Në kalimet kufitare, nga ana maqedonase, nuk ka ndalesa më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti.

AMSM rekomandon shpejtësi të përshtatur të lëvizjes, respektim të sinjalizimit rrugor të vendosur dhe drejtim i kujdesshëm me automjetet, veçanërisht në rrugët nëpër luginat, luginat lumore dhe grykat, ku ka mundësi për paraqitje të rrëshqitjes së dheut. Kjo posaçërisht referohet për seksionet Katllanovë-Veles, Mavrovë-Dibër-Strugë, Vinicë-Berovë dhe Koçan-Dellçevë.

Nga 15 Nëntori filloi obligimi ligjor për posedim i detyrueshëm të pajisjeve të dimrit në automjetet, pa marrë parasysh gjendjen momentale të motit. Ky obligim do të zgjasë deri më 15 Mars 2022.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена