Поврзи се со нас

Гостивар

Забрани за паркирање на одредени места во неколку долнорекански села

Објавено

на

Општина Маврово и Ростуше и годинава  воведува привремена промена на режимот на сообраќајот поради масовното присутво на иселениците кои летниот одмор го минуваат во родниот крај, како и поранешни жители и нивни потомци. Тоа видно го зголемува присуството на патнички моторни возила и го отежнува одвивањето на сообраќајот.

„Со цел да се олесни одвивањето на сообраќајот, Советот на Општината донесе одлука со која се воведува времена промена на режимот на сообраќајот, односно забрана за паркирање возила на дел од сообраќајните површини во населените места Жировница, Требиште, Велебрдо и Ростуше. Одлуката почна да се применува од вчера и ќе трае до  1 септември“, информираа од општината.

Во село Ростуше определени се три паркиралишта за возилата кои вршат такси превоз и може да се задржат во центарот во времетраење од 15 минути.

Со одлуката се задолжува МВР-полициско одделение Ростуше и Полициска станица за гранична полиција-Жировница, да преземат мерки, според Законот за безбедност на соообраќајот, за спроведување на одлуката и регулирање на сообраќајот во споменатите населени места.

Исто така, локалната власт ќе изврши обележување со хоризонтална и вертикална сигнализација во населените места каде што се воведува привремена промена на режимот на сообраќај.

Во летниот период, во родниот крај престојуваат повеќе од десет илјади иселеници, кои главно пристигнуваат со сопствени моторни возила. Главно пристигнуваат од средината на јули и остануваат тука до средината на август.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 13 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 15 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 16 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 17 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 18 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 19 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 21 час

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 22 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена