Поврзи се со нас

Вести

Заев ги повика гостиварци да го поддржат Бејта во вториот круг

Објавено

на

 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва од градскиот плоштад во Гостивар ги повика граѓаните во вториот круг од Локалните избори, да гласаат за кандидатот за градоначалник на ДУИ, Невзат Бејта.

„Со вашето присуство вечерва овде покажувате и пред мене но и пред цела Македонија дека имаме нешто заедничко, а тоа е Македонија, тоа е љубовта кон Гостивар и нашата заедничка желба за живот еднаков за сите. Единствениот концепт што има иднина ни е заедништвото, здруженоста, сплотеноста и само така може да оди Гостивар напред, да оди Македонија напред. Доста ни беа поделби и делби. Гостивар отсекогаш бил пример за соживот, мултиетничност и сплотеност, концептот е јасен. Јас сум тука дојден вечерва да побарам поддршка за Гостивар предводен од Невзат Бејта. Невзат е мој другар, поминавме многу премрежија заедно. Во 2005 година, со почетокот на децентрализацијата почна натпреварот меѓу општините, моја Струмица важеше за една од најуспешите, но два пати претпре пораз од Невзат Бејта и од Гостивар. Јас знам колку тој го сака Гостивар и дека со мала поддршка од централната власт, Гостивар ќе блеска и сметајте на целосна моја поддршка во периодот што следи“, изјави Заев кој се осврна и на кандидатурата на министерот за здравство и противкандидат на Бејта, Арбен Таравари од Алијансата за Албанците. „Од другата страна имаме кандидат кој е министер во мојата Влада. Предлагам да продолжиме вака – секој да си ја гледа својата работа. Јас премиерската, докторот да го гледа здравството, а Невзат да си ја гледа општината. Никој не ја познава општината подобро од него“, нагласи лидерот на СДСМ.

Бејта во своето обраќање се заблагодари на Заев за посетата и поддршката.  „Ние го направивме Гостивар убав град и ќе направиме градот да ни биде уште поубав, но не можеме да ги реализираме проектите без поддршката од нашиот премиер. Најголема чест ни е што дојде вечерва во Гостивар“, рече Бејта.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена